Co je to bitcoin? Víte, kde se vzal, kde ho lze získat anebo také to, na jakém principu už téměř 10 let funguje?

Co je to bitcoin? Víte, kde se vzal, kde ho lze získat anebo také to, na jakém principu už téměř 10 let funguje?

Co je to bitcoin, odkud se vzal a k čemu vám může být dobrý? Víte, na jakém principu funguje, kde ho získat a jak jej dnes už běžně můžete využít? Je to jen jakýsi „módní výstřelek“ nebo má naopak solidní šanci, že se stane každodenní součástí našeho života? Pokud je pro vás bitcoin doposud pojmem více méně neznámým a chcete znát alespoň základní odpovědi na tyto i některé další otázky, mohou vám být následující řádky k užitku.

Co je to bitcoin a kdy spatřil světlo světa?

Zjednodušeně řečeno, jde o digitální měnu. Běžně je nazýván také měnou virtuální nebo elektronickou a často se setkáte i s označením kryptoměna. Označení bitcoin (BTC) je však rovněž používáno i pro název celé sítě, v níž tato měna funguje. Stvořitelem BTC se stal roku 2009 programátor, který byl dlouho širší veřejnosti znám pouze pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. V roce 2016 však australský podnikatel Craig Wright přišel s prohlášením, že oním tajemným Satoshim, je on sám a označil se tedy za tvůrce BTC. Někteří mu uvěřili, jiní jeho oznámení stále zpochybňují. Těžko říct, kde je pravda.

21 milionů BTC

Bitcoin je nejenom nezávislou kryptoměnou, ale zároveň i internetovou platební sítí, ve které je používán a jejíž výjimečnost spočívá především v její plné decentralizaci.

Vše je navrženo tak, aby nikdo nemohl měnu ovlivňovat!

Nelze ji padělat, jakkoliv ovládat toky financí nebo vyvíjet tlak na její inflaci. Neexistuje zkrátka žádný centrální bod celého systému a tedy ani nikdo, kdo by o bitcoinu mohl rozhodovat. Dochází k postupnému uvolňování mincí do oběhu a ve zdrojovém kódu sítě je předem nastaveno i jejich konečné množství, kterého má být dosaženo. V roce 2140, kdy jejich vydávání skončí, by jich mělo být celkem 21 milionů.

„P2P síť“ je zcela unikátním systémem

Internetová platební síť BTC je také označována jako tzv. peer-to peer síť (P2P). Transakce, které v rámci ní probíhají, jsou vždy potvrzovány jejími uživateli. K zajištění bezpečnosti slouží podepisování každé takové transakce pomocí privátního klíče, který je nedílnou součástí bitcoinové adresy. Jednotlivé transakce jsou ověřovány decentralizovanou sítí uzlů (tzv. blockchain) a navíc ještě potvrzovány tzv. těžaři. Celý tento systém je garantem toho, že nikdo neutratí více BTC mincí, než skutečně vlastní. Zjednodušeně řečeno, stejnými penězi nemůžete zaplatit dvakrát a díky tomu je také nelze falšovat. Počítačová síť, která transakce zajišťuje, jednoduše ověřuje unikátnost každé z nich.

Existují i jiné digitální měny?

Samozřejmě existují a není jich vůbec málo. Tzv. kryptoměn se v posledních letech objevilo hned několik desítek. Jen některé však dosáhly potřebné úrovně popularity a staly se celkem běžnou součástí životů mnoha lidí po celém světě. Jednou z nejmladších je například KORONA, která prý vznikla hlavně proto, že její tvůrci nebyli spokojeni s kvalitou a využitelností dosavadních kryptoměn. To, zda se prosadí, však teprve uvidíme. Mezi nejznámější kryptoměny pak můžeme zařadit následující:

BITCOIN, BITCOIN CASH, DASH, ETHEREUM, ETHEREUM CLASSIC, LITECOIN, MONERO, RIPPLE, TETHER, ZCASH

Co je to bitcoinová peněženka?

Jde zpravidla o program nebo aplikaci, pomocí které můžete s vašimi bitcoiny nakládat. Setkat se lze samozřejmě i s elektronickými peněženkami určenými ke správě jiných kryptoměn. Kryptoměnu díky takové peněžence můžete přesouvat na adresu toho, komu hodláte například uhradit nějaké zboží nebo službu apod. Stejně tak vám do ní může být připsán obnos, který někdo zašle vám. Existují v zásadě čtyři základní typy takových peněženek:

A) Hardwarové

B) Softwarové

C) Online

D) Papírové

Jak lze také získat bitcoinovou minci?

Kromě již zmiňované platby za nějakou službu či zboží, kterou může někdo zaslat do vaší peněženky, jsou bitcoiny také tzv. těženy a to za pomoci grafických karet a také ASIC čipů. Těžba je proces, při němž jsou postupně kontrolovány a potvrzovány transakce prováděné v síti. Speciální program se na síť napojí a začne zpracovávat příchozí informace. Přitom řeší složitou matematickou úlohu. V jednom okamžiku na ní pracují počítače všech těžařů a ten, jehož počítač ji vyřeší jako první, pak získá svou odměnu v podobě BTC. Rychlost výpočtu záleží především na výkonu počítače, což je také důvodem vzniku mnoha „těžařských farem“, které díky své mimořádné kapacitě zvládají celý proces podstatně rychleji a efektivněji než kterýkoliv jednotlivec se svým domácím PC, na němž se navíc těžba dík svojí energetické náročnosti vůbec nemusí vyplatit.

Má BTC nějakou budoucnost?

Navzdory výraznému poklesu hodnoty z nějakých 19 000 až na současných zhruba 3800 USD za jednu minci, ke kterému došlo v průběhu roku 2018, má bitcoin podle názoru mnoha odborníků své místo ve světě financí jisté. Důkazem toho může být nejenom rostoucí zájem řady klasických bank o zprostředkování investic do této kryptoměny, ale též jejich četné pokusy o využití principu, na kterém BTC funguje.

Ambicí našeho textu byla snaha o stručné seznámení s bitcoinem, která byla adresována zejména naprostým laikům. Samozřejmě, že jsme vzhledem ke složitosti tématu nezmínili zdaleka vše, co se s touto virtuální měnou pojí, ale snad se nám podařilo všem začátečníkům osvětlit alespoň to nejzákladnější. Nebo ne? Chybí vám v našem článku nějaká zásadní informace? Která?

O autorovi angelo