Co je VPS? Hodí se vám místo webhostingu?

Co je VPS? Hodí se vám místo webhostingu?

Provozujete navštěvovaný web, máte nějaký úspěšný webový projekt, nebo se staráte dokonce o více projektů najednou? V těchto případech by vás mohly zajímat VPS, tedy virtuální servery. Oproti klasickému webhostingu jsou sice dražší, avšak nabízí řadu výhod.

VPS neboli virtuální privátní server je server, který běží na virtualizovaném hardware. Co si pod touto definicí představit? Představte si jeden fyzický stroj, na němž běží několik virtuálních serverů. Tento fyzický stroj je umístěný u externího poskytovatele, vy se o něj tedy fyzicky nestaráte. Zodpovědní jste pouze za nehmotnou stránku věci – na svůj virtuální server si můžete nahrát, co je libo (samozřejmě v rámci mezí), dává vám volnou ruku.

Virtuální server jenom pro vás

Ačkoliv na jednom fyzickém serveru běží několik serverů virtuálních, ze slovíčka privátní v názvu VPS vyplývá, že svůj server máte pouze pro sebe. S nikým ho nesdílíte, veškerý výkon je dedikován pouze vám. Stejně tak si na něm můžete dělat, co uznáte za vhodné.

Virtuální servery jsou obecně vhodné spíše pro zkušenější zákazníky, protože s velkou volností přichází také velká zodpovědnost. Sami si zodpovídáte za to, co na serveru běží, musíte řešit konfiguraci i zálohy. Na druhou stranu, někteří poskytovatelé vychází klientům vstříc, nabízí skutečně jednoduchá rozhraní pro správu a poskytují také administraci či možnost zálohy.

Je lepší webhosting nebo VPS?

Klasický webhosting se hodí pro jednoduché webové prezentace a weby bez velké návštěvnosti. Pro průměrnou firemní prezentaci, osobní web nebo jednoproduktový e-shop je zcela dostačující. Jde o levné řešení s jednoduchou správou, zálohování za vás řeší poskytovatel hostingu. Musíte však brát v úvahu, že výkon serveru sdílíte s ostatními uživateli webhostingu, a proto existuje řada omezení, jako je paměťové a časové omezení běhu PHP skriptu apod.

Z toho důvodu se pro větší projekty hodí spíš VPS. Tohle řešení je flexibilní, máte root přístup na server, takže lze provádět změny v konfiguracích. Omezení, které při klasickém webhostingu svazují ruce programátorům, zde neexistují. Na VPS lze pracovat s libovolnou technologií a jazykem. Kromě toho můžete provozovat více domén na stejném serveru za jednu cenu. Na jednom serveru lze s dobrým výkonem provozovat webovky na WordPressu, VPN, e-shop, e-mailový server najednou. Jen prostě musíte trochu vědět, co děláte, technické znalosti jsou nezbytností.

Je tedy lepší webhosting nebo VPS? Jednoznačně odpovědět nelze, každý si musí zvážit, co vlastně potřebuje.

VPS od Váš hosting

K tématu VPS je nutné podotknout ještě fakt, že hodně záleží na tom, kde si svůj virtuální server zaplatíte. Přístup jednotlivých poskytovatelů se totiž mírně liší.

Na co byste se v prvé řadě měli zaměřit, je číslo udávající, s kolika dalšími zákazníky sdílíte fyzický server. Jak podotýká Váš hosting, mnoho poskytovatelů vám tuto informaci raději ani nesdělí. Pro jistotu. Váš hosting na jeden fyzický server nedává více než 8 či 10 zákazníků a jeden pár disků vždy sdílí maximálně 3 až 4 zákazníci. Poznáte to na rychlosti zápisu a čtení, kterou si zákazníci velmi chválí v recenzích na Googlu nebo Facebooku.

Svůj VPS si u nich můžete flexibilně nakonfigurovat. Navolíte si RAM od 2 do 60 GB, CPU od 3 GHz do 8×3 GHz, prostor 10 až 350 GB, SSD nebo HDD disky. Root přístup je samozřejmostí, zdarma získáváte i monitoring 24/7 a 60 minut správy měsíčně zdarma. Poskytovatel provozuje velmi přehledné VPS centrum, kde si jednoduše nastavíte domény a služby. E-mail či databázi zde zvládne založit i naprostý laik, a to dokonce z mobilního telefonu. U Váš hosting své služby hostují například Rohlík.cz, český Xiaomi e-shop či Nadace Terezy Maxové.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*