Hypotéka – Mnohdy jediná cesta za vlastním bydlením

Hypoteční úvěr je v dnešní době čím dál tím častěji voleným způsobem financování nákupu nemovitosti, jen v roce 2020 si lidé vzaly hypotéky za 254 miliard korun. Důvodů je k tomu hned několik – jednak hypotéka je tím nejrychlejším a zároveň nejpohodlnějším způsobem, jak se dostat k nákupu své vlastní nemovitosti, a druhak kvůli rostoucím cenám nemovitostí se bydlení bohužel stává hůře dostupným, zejména ve velkých českých městech jako jsou Praha, Brno či Plzeň.

Aktuální boom hypoték je též samozřejmě úzce spjat s nízkými úrokovými sazbami, které se momentálně pohybují kolem 2 % – ty přilákaly i investory, kteří si berou hypotéky na nákup bytů k následnému pronájmu. Hypotéka se tedy vyplatí víc než kdy jindy, důkazem budiž, že ještě před 10 lety atakovaly úrokové sazby hranici 6 %. Otázkou však zůstává, jak se hypoteční trh bude vyvíjet v následujících letech, většina ekonomů se přiklání k tomu, že v nejbližším období dojde k navýšení úrokových sazeb u nových hypoték. Proto pokud s hypotékou otálíte, tak se snažte své rozhodnutí urychlit, říká poradce David Tyr z HypotékaPlzeň.

Jak si vybrat vhodný hypoteční úvěr?

Hypotéka je dlouhodobý úvěr, průměrná doba její splatnosti se pohybuje kolem 25 let. Navíc jde o úvěr, jenž je zajištěn zástavním právem k nemovitosti. Už z tohoto je patrné, že její výběr a sjednání není radno podceňovat! Skvělým pomocníkem při volbě pro vás nejvýhodnější hypotéky bude hypoteční kalkulačka, díky níž si dokážete zjistit, kolik budete muset měsíčně platit a po jak dlouhou dobu – a to u všech finančních institucí, jež hypotéky nabízejí.

Když se vám díky hypoteční kalkulačce podaří najít finančně nejvýhodnější hypotéku, tak před jejím uzavřením se ještě pozastavte nad poplatky, které vám hrozí například za její předčasné splacení. Tam bývá mnohdy zakopán pes – ne vždy ta hypotéka, jež se na první pohled jeví jako nejlevnější, je skutečně nejvýhodnější. Když vám vše vyhovuje, tak posledním krokem, jak na hypotéku, je podepsání hypoteční smlouvy, tedy dokumentu, jež hypotéku oficiálně stvrzuje a jehož podepsání následuje po schválení úvěru ze strany banky.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*