Jaké jsou typy licencí IT a které z nich ve firmě upřednostnit

Jaké jsou typy licencí IT a které z nich ve firmě upřednostnit

Bez programových licencí se vaše podnikání pravděpodobně neobejde. Minimálně základní balíček kancelářských programů totiž potřebuje prakticky každý zaměstnanec a ti další navíc k vykonávání své práce využívají nějaký specifický software. Protože orientace v softwarových licencích a hlídání jejich platnosti může být někdy vcelku oříšek, představíme vám základní typy licencí a popíšeme výhody a nevýhody každého z nich.

Porozumět různým typům licenčních smluv se určitě vyplatí, protože pak dokážete snáze zhodnotit, které z nich jsou pro vás ty nejpřínosnější. Nebudete vynakládat zbytečné výdaje za licence, které vlastně nevyužíváte, ušetříte za výhodné poskytování těch, které máte zapnuté každý den a možná odhalíte nějaké další, které byste rádi vyzkoušeli.

Co je softwarová licence?

Každý softwarový program a aplikace je chráněný autorským právem a pokud ho chcete legálně užívat, potřebujete oprávnění od jeho vlastníků. Některé programové licence jsou volně dostupné (tedy zdarma), většinu z nich si ale musíte zakoupit. Předmětem dnešního článku je otázka, jakým způsobem budete licenci využívat a platit za ni.

Freeware a public domain

Určité softwary umožňují, abyste si je stáhli a používali zcela zdarma. Jejich autor nevyžaduje žádnou odměnu a vy nejste v užívání tohoto programu nebo aplikace jinak omezeni. Ačkoliv je vše zdarma, nemusí program disponovat všemi potřebnými funkcemi, zpravidla obsahuje reklamy, a především často zůstává neaktualizovaný – jak si ho jednou stáhnete, tak ho už máte.

U Public domain se navíc tvůrci vzdávají nároků na duševní vlastnictví a tyto programy může tedy kdokoliv dál předělávat a redistribuovat (stejně jako například u Shakespearových her – víme, že je napsal on, ale za jejich užívání jeho potomkům nic neplatíme a můžeme je libovolně používat a reinterpretovat).

Open Source Software

Otevřený software může být také zdarma. Znamená, že jeho zdrojový kód je volně přístupný a vaše společnost do něj může zasahovat – tedy provádět změny podle svých aktuálních potřeb. Ohledně bližších podrobností záleží pak na konkrétní licenční smlouvě. Není výjimkou, že program spravuje komunita nadšenců, která stále pracuje na jeho vylepšování.

Nevýhodou otevřeného softwaru může být menší odolnost vůči hackerským útokům (v otevřeném kódu se totiž snadněji hledají případné zranitelnosti).

Nevýhradní a výhradní licence

V případě výhradní licence nesmí poskytovatel stejná oprávnění jako vám poskytnout nikomu dalšímu. Dokonce ani sám poskytovatel není v takovém případě oprávněný tento software používat v rozsahu, v jakém udělil výhradní licenci. Pokud nemáte ve smlouvě vyloženě stanoveno, že se jedná o výhradní licenci, je automaticky považovaná za nevýhradní – tedy takovou, kterou může dodavatel poskytnout i někomu dalšímu. Možnost výhradní licence je pro vás zajímavá ve chvíli, kdy používáte nějaký specifický na míru dělaný software, jinak se o ni asi v zásadě starat nemusíte.

 

Druhotné licence

Nejen kabát můžete mít z druhé ruky. Koupit můžete i už jednou používaný software. V případě druhotné licence jde totiž o software, který již byl jednou aktivován svým prvním uživatelem, který ho ale už nepotřebuje, a tak byl následně znovu prodán. Jen si musíte dát pozor, abyste tyto licence kupovali od renomovaného prodejce, o kterém víte, že má právo s nimi takto nakládat (a nechytli se do pirátské sítě). Můžete tímto způsobem ale výrazně ušetřit.

Plovoucí licence

Plovoucí licence (floating license) znamená, že máte pořízený určitý počet licencí, které mezi sebou sdílí určitá skupina lidí. Můžete mít ve firmě třeba 10 pohyblivých licencí, které může využívat klidně 100 lidí. Respektive v jeden moment může program využívat souběžně právě 10 zaměstnanců (každý jednu licenci), ale ti se můžou vzájemně snadno prostřídat s dalšími. Jakmile bude dosažený počet 10 používaných licencí, nebude mít už 11 člověk k softwaru přístup, když se ale někdo odhlásí, může ho hned vystřídat.

Pokud se tedy jedná o program, který sice ve firmě používá hodně zaměstnanců, ale zato jenom občas, je plovoucí licence skvělým řešením, jak můžete ušetřit za každého zaměstnance, ale zároveň všem poskytnout (alespoň omezený) přístup. Jedná se vlastně o takové „kdo dřív přijde, ten dřív mele.“ Pro mnoho firem je tento přístup efektivnější než trvalé licence.

Předplatné versus trvalá licence

Trvalá softwarová licence uděluje uživatelům oprávnění používat software na dobu neurčitou, obvykle za jednorázovou cenu. Buď je vázaná na konkrétní zařízení, na které ho kupujete, či na uživatelský účet. Výhodou tohoto typu licence IT je, že zaplatíte pouze jednou a poté již vesele používáte vše, co potřebujete. Nevýhoda je ale, že je licence často nepřenosná (vázaná na ono zařízení či účet) a navíc ve finále často připlácíte za aktualizace tohoto softwaru (která často probíhá třeba jednou ročně), podporu poskytovatele a průběžnou údržbu. Tento typ licencí byl velmi častý zejména v minulosti.

Naproti tomu softwarové licence založené na předplatném (obvykle se platí ročně či měsíčně) vám umožňují používat daný program jen během tohoto období předplatného. To může být velká výhoda, pokud si chcete software nejdříve vyzkoušet a zjistit, zda vám vyhovuje. Předplatným si navíc zaručíte přístup k nejnovější verzi daného programu, jelikož ho poskytovatel stále spravuje, zabezpečuje a aktualizuje. U těchto licencí na software jako službu (SaaS) může dodavatel někdy dokonce poskytnout IT infrastrukturu potřebnou pro podporu aplikace. Tento typ licencí je dnes mnoha společnostmi preferovaný (zvláště v souvislosti s přechodem do cloudu).

® Tip: Podívejte se, jak přechodem do cloudu zachráníte i končící podporu licencí.

Zdroj obrázku: Den Rise / Shutterstock.com

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*