KDY JE DOBRÝ NÁPAD VZÍT SI STUDENTSKOU PŮJČKU

KDY JE DOBRÝ NÁPAD VZÍT SI STUDENTSKOU PŮJČKU

Roční výdaje studenta za život na státní vysoké škole okolo 150 000 korun. Studenti soukromých škol mají roční výdaje přes 260 000 korun Uvádí to statistiky Ministerstva školství. Přes 40 % stuentů ve věku 22 – 25 let má podle průzkumu EUROSTUDENT stálý příjem.Ti kteří pracují nebo chodí na brigády, stráví v práci asi 25 hodin týdně. Bydlení studentům nějčastěji platí rodiče, ostatní položky si platí sami.

Jste student, žijete již sami, osamostatnili jste se od rodičů, a potřebujete víc peněz? Chybí vám na nájem, studijní potřeby, skripta, školné nebo jazykový kurz, neb jiné výdaje? Jsou různé životní situace, kdy i studenti uvažují o tom, jestli je dobrý nápad vzít si studentskou půjčku. Například těm, kteří by chěli studovat, mají na to intelekt, ale nemají možnost, aby jim pomáhali rodiče. Těm nabízejí banky speciální úvěry na studium s výhodnějším úrokem a umožňují odložit splácení na domu po ukončení studia.

  • Zvažte, na co peníze opravdu potřebujete a jejich účelnost.
  • Nenechte se strhnout tím, že nemáte něco co kamarád/ka, například super model nového modelu mobilu nebo drhaé oblečení. To z vás lepšího člověka neudělá ale může přivést do pozdějších problémů.
  • Půjčujte si, jen když máte zajištěno, z čeho půjčku vrátíte. Někdy, pokud to situace umožní, je lepší si půjčit u rodičů, babičky, nebo známého a bez úroků. Můžete s nimi uzavřít i soukromou smlouvu, jejíž vzor najdete na internetu. Pokud to nejde jinak, dobře si rozmyslete částku a podmínky studentské půjčky, abyste se nedostali do ještě větších problémů.

Někteří vysokoškolští studenti žijí u rodičů. Těm se náklady výrazně snižují o nájem a někdy i jídlo. Část studentů dojíždějících za studiem z jiných měst bydlí na koleji a musí si platit ubytování.   Další skupina studentů využívá možnosti žít sama a pronajímají si společně větší byty, kde žijí v samostatném pokoji, někdy se o něj dělí i dva i šest lidí.

V případě vlastního bydlení již náklady výrazně stoupají. Nájem se pohybuje v řádu min od 5 tisíc korun měsíčně na osobu za pokoj, někdy i víc. Připočteme-li náklady na jídlo, studijní materiály, a běžné spotřební věci, mohou se vyšplhat přes 10 tisíc korun měsíčně.

Studenti svému rozpočtu finančně vypomáhají brigádami, někteří šikovní rozjíždí nebo vlastní již na střední nebo vysoké škole i své firmy. Jsou ale tací, kteří mají potíže vyjít s penězi, a takovým se hodí půjčka.

Půjčka na studium nebo jazykový kurz může být pro studenty dobrou investicí do budoucna, která se může zhodnotit v lepší pozici na trhu práce (jazyková vybavenost, dovednosti). Někdy se mohou hodit peníze na realizaci dobrého nápadu nebo startupu. I v tomto případě, pokud nemůže pomoci rodina, může být půjčka jediným řešením.

TIP: Zkuste také registr dlužníků zdarma a půjčka v insolvenci.

Na co si studenti půjčují nejčastěji?

Peníze na studium, učebnice a skripta. Někdy je to i doplatek na nájem a výjimečně na školné.

Kdo nabízí studentské půjčky na nižší úrok?

Studentské půjčky jsou určené na zaplacení středoškolského, vysokoškolského studia, školného, nebo jazykových škol i vzdělání v zahraničí, nebo projekt Erasmus. Investice do vzdělání se vyplatí a přinese vám na trhu práce větší šance.Je třeba předložit doklad totožnosti a potvrzení o studiu.

Podmínky mají banky různé, ale podmínkou bývá, že studentovi musí být mezi 18 a 30 roky. Některé banky půjčují jen studentům na prezenčním (denním studiu), které je třeba také doložit potvrzením o studiu, abyste mohli získat nižší úrok.

Bankovní půjčky pro studenty

Česká Spořitelna

  • Studentská půjčka;
  • úroková sazba od 8,9%;
  • výše úvěru 20 000 – 700 000;
  • splatnost  1 – 10 let.

Komerční banka

  • Gaudeamus;
  • úroková sazba od 3,8 %;
  • výše úvěru  až 600 000 Kč;
  • splatnost půjčku lze splatit po studiu a v průběhu platit jen úroky pro studenty střední, vyšší odborné a vysoké školy – na zahraniční studium, Erasmus, školné, peníze na notebook, mobil, nebo vzdělávací kurz;
  • Do částky 30 000 korun není nutné dokládat příjem.

MONETA

  • Půjčka na studium – musíte doložit, že peníze využijete na školu – školné,             zahraniční studium, ubytování na koleji, dprava do školy, kurzy, pomůcky – notebook, učebnice;
  • Určena pro studenty denního studia v ČR i zahraničí, nebo kombinovaného studia, doktorandi, studenti MBA a víceletých odborných škol;
  • splatnost  1 – 10 let.

ČSOB

  • Studentská půjčka;
  • úroky od 4,9 %;
  • Povolené přečerpání k ČSOB Studentskému kontu.

GE Money Bank

  • Flexi kredit.

Nabankovní půjčky pro studenty

Nebankovní poskytovatelé, ačkoliv se nezaměřují přímo na studenty mívají benevolentnější podmínky a snadněji je splní většina studentů nad 18 let, kteří mají alespon nějaký příjem.

Jsou ideální, pokus si student vystačí s pár tisíci navíc, které může rychle a snadno vrátit.

Například velmi výhodné podmínky s nízkými úroky nabízí Kamali, nebo ViaSMS. Ideální je pak první půjčka zdarma, kterou když vrátíte včas, neplatíte nic navíc. (Farratum, Zaplo). Výhodu je snadné a rychlé sjednání online bez nutnosti chodit na pobočku, které jsou ted většinou z důvodů koronakrize stejně zavřené.

Studentská konta

Speciální studentská konta nabízí většina bank. Mají různé výhody a bonusy, ať už je vedení účtu zdarma, nízké nebo žádné poplatky, ale i kreditní karty bez dokládání příjmů.

Pokud se jako vysokoškolák pro půjčku nakonec rozhodnete, a hledáte, která pro vás bude nejvýhodnější, je určítě dležité dobře si prostuovat různé varianty, nabídky kolik a na jak dlouho s jakým úrokem vám která společnost půjčí. Je dobré si přečíst všechny podmínky, abyste nemuseli zbytečně platit víc, než  je nutné.

 

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*