Webovky můžete spravovat i z tabletu, stačí si ho správně vybrat

Webovky můžete spravovat i z tabletu, stačí si ho správně vybrat

Máte své webové stránky nebo se o ně staráte známým, ale býváte často na cestách, a tak vám na jejich správu mnoho času nezbývá? Tohle můžete snadno změnit a rozhodně kvůli tomu nemusíte přestat cestovat. Bude stačit pořídit si šikovný tablet, případně ultrabook, díky kterým budete mít online systém správy webovek stále s sebou.

Vzhledem k tomu, že tablety jsou výrazně levnější a také lehčí než ultrabooky, mohou mít LTE a díky pogo pinům se snadno připojí k hardwarové klávesnici, je pro cestovatele většinou výhodnější volbou právě tablet. Pojďme se podívat, podle čeho si zvolit pracovní tablet tak, aby vyhovoval právě vašim potřebám.

Webovkám stačí iOS nebo Android

Pokud se obáváte tabletů jen proto, že v sobě nemají „plnohodnotné“ operační systémy, jaké najdeme v noteboocích, ultraboocích, netboocích, prostě v klasických počítačích, tak se jich obávat přestaňte. Operační systémy iOS nebo Android, které dnes v tabletech najdete, se totiž se správou webových stránek poperou na jedničku.

Jaké parametry by měl splňovat pracovní tablet?

Slušně vybavený pracovní tablet můžeme pořídit do deseti tisíc korun, což je ve srovnání s ultrabooky opravdu nízká cena. V případě produktů od Apple sice hranice deseti tisíc neplatí, ale MacBooky jsou též mnohem dražší než iPady. Pojďme se podívat na jednotlivé parametry, podle kterých vybrat tablet tak, aby splnil vaše očekávání – a vezmeme to pěkně jeden důležitý parametr po druhém.

Velikost

U tabletu máme na výběr několik velikostí udávaných v palcích, které říkají, jaká je délka úhlopříčky z jednoho rohu displeje do druhého. U pracovního tabletu sáhneme minimálně po deseti palcích, menší rozměr nemá smysl pořizovat, zobrazení online systému správy webovek by pro naše oči nebylo na menší obrazovce pohodlné.

Typ a rozlišení displeje

Displeje tabletů se dělají převážně ve dvou základních technologiích, kterými je IPS LCD nebo (AM)OLED. Obrazovka je příjemněji sledovatelná s AMOLED technologií, která dovolí větší kontrasty mezi světlými a tmavými plochami, obecně se o AMOLED tvrdí, že umí dokonalou černou. To je díky tomu, že tam, kde má být černo, se pixely vyloženě vypnou. Díky tomu je minimální spotřeba energie při používání aplikací s tmavým pozadím.

AMOLED může nabídnout i rychlejší odezvu nebo lepší čitelnost na přímém slunci. Na druhou stranu je nutné říct, že za IPS LCD displeje hovoří jejich nižší cena a delší životnost. U pracovního tabletu určeného zejména ke správě webovek v terénu tak záleží spíše na vašem vkusu, zda vyžadujete opravdu top displej. Jestliže pracujete častěji s grafikou, jste samozřejmě v jiné situaci.

A jak je to s jemností (rozlišením) displeje? Stačit bude Full HD (což znamená 1920 x 1080 px) všude tam, kde není nutné se soustředit na grafickou stránku. Pokud potřebujete i trochu grafiky, asi se vyplatí more-than-HD, kde je rozlišení až 2560 × 1536 px, tzv. QXGA. Výjimkou však nejsou ani displeje se 4K, což je rozlišení 3840×2160 px, někdy nazývané i jako ultra HD – Full HD displeje se v této logice označují jako 2K displeje.

Procesor a jeho takt

Hnacím motorem tabletu je procesor, který dělá veškerou důležitou práci. Procesory tabletů se skládají z jednotlivých jader, která jsou na různých úrovních kvality a rychlosti práce. V současnosti se k nejlepším jádrům pro mobilní zařízení řadí Cortex-A77, který dosáhne taktu až 2,8 GHz při běžném provozu, turbo boost může jít i mnohem výše.

U výběru pracovního tabletu je důležitý také počet jader procesoru. Aby byl výkon dostatečný, doporučují se alespoň čtyři jádra, z nichž dvě jsou vyšších řad (s vyšším taktem). Jistě se vyplatí sáhnout i po šesti nebo osmijádrovém provedení.

Vždy se však přednostně díváme na takt procesoru – čím vyšší, tím lepší. Polovina jader často bývá takzvaných udržovacích (např. Cortex-A53), která pracují s nízkou spotřebou energie a udržují tablet v pohotovosti nebo dělají méně náročnou práci. Jakmile však po tabletu chcete něco těžšího, zapojí se do procesu jádra výkonnější. Tím se optimalizuje spotřeba energie.

Operační paměť

Operační paměť je nezbytná pro práci tabletu. Čím více místa v ní je, tím rychleji bude stroj pracovat, i když budete mít otevřených více aplikací naráz. Nemá smysl chodit pod 4 GB operační paměti, raději spíš sáhněte po 6 GB modelu. Nicméně i 4 GB si s online správou webovek dobře poradí, a to i po grafické stránce.

Vnitřní úložiště

Velikost vnitřního úložiště byste měli volit od 64 GB nahoru. Sice to vypadá jako opravdu velká paměť, ale nezapomínejme, že cirka 10 – 15 GB zabere samotný operační systém tabletu. Do toho budete potřebovat pár aplikací a hodně místa pro fotky, pokud s nimi budete chtít pracovat.

Grafická karta

Grafické karty nebo čipy grafických karet tabletů jsou dnes už také na vysoké úrovni, spousta lidí si totiž kupuje tablety i pro hraní 3D her. A výrobci se tomu rádi přizpůsobili. Často používané Jsou grafické čipy Adreno, Mali, Intel HD.

Při výběru bychom neměli chodit pod Adreno 430 nebo Mali-T880. U Intel HD se orientujeme podle pořadí jeho generace. V úvahu připadá i čip PowerVR G6430.

Kapacita a výdrž baterie

Samotný údaj o kapacitě baterie nám nic moc neřekne, protože každý procesor a celkový vnitřní systém tabletu si berou jinou porci energie – vždy podle kvality vnitřních hardwarových součástí. Při rozhodování o velikosti baterie se orientujeme spíše podle výrobcem uváděné výdrže, která by měla být alespoň na osmi hodinách, aby se s tabletem dalo snadno cestovat.

Osm hodin zde znamená osm hodin plného provozu. Ve výsledku můžete takový tablet nabíjet i jednou za tři dny, pokud zrovna budete mít o něco volnější pracovní program.

Konektivita

U tabletů, se kterými chcete cestovat a pracovat na nich, je velmi důležitá konektivita. Bluetooth a Wi-Fi jsou už standardní výbavou snad všech modelů. V případě Wi-Fi hledejte rychlé připojení (tedy standardy a, ac, b, g, n). Bluetooth byste měli vybrat minimálně ve verzi 4.2, ještě lepší variantou je ale Bluetooth 5.

Jenže na cestách často nemusíte mít spolehlivou Wi-Fi síť, skrze kterou byste se do online systému správy vašich webovek chtěli připojovat. A tak přichází potřeba využít mobilní síť velkých operátorů, proto je vhodné mít v tabletu i LTE. Do tabletu zasunete SIM kartu a budete mít (placený) internet téměř všude.

Pogo piny

Co to je? Jde o speciální možnost propojení tabletu a klávesnice jiným způsobem, než je bezdrátové Bluetooth. Jde o velmi pohodlný způsob, jak z tabletu udělat snadněji použitelné zařízení, na kterém se budou dobře psát texty. Klávesnice na pogo piny bývají lehoučké, často jsou i součástí pouzdra na tablet.

Díky magnetickým plochám udrží tablet v takové poloze, abyste na něj dobře viděli, ale přitom mohli pohodlně psát. Celková váha tabletu se touto klávesnicí nijak dramaticky nezvýší. A vzhledem k tomu, že tablety mají cca od 500 do 800 g, z pohledu hmotnosti není v podstatě co řešit.

Pogo piny poskytnou nejen datové spojení mezi klávesnicí a tabletem, ale dají klávesnici energii nutnou k provozu. Tím odpadá nutnost dobíjení baterií v Bluetooth klávesnicích nebo nepohodlné propojování tabletu a klávesnice kabelem.

Je z čeho vybírat

Na první pohled to může vypadat, že jsme nastavili parametry moc vysoko na to, abyste si měli z čeho vybírat, ale opak je pravdou. Tablety se v posledních letech pohnuly hodně kupředu, a to nejen ty značkové, u kterých platíte hlavně za jejich jméno.

Až budete tablet vybírat, věnujte procesu více času, nabídka je poměrně široká. A nezapomeňte si pohlídat lepší ceny, s čímž vám snadno pomůže leták Alza nebo cenové akce v OKAY Elektro.

O autorovi angelo