Jak si užít Budapešť třemi různými způsoby

Jak si užít Budapešť třemi různými způsoby

Maďarské hlavní město Budapešť nabízí svým návštěvníkům nepřebernou škálu možností vyžití. I kdyby zde člověk strávil dva týdny, stále by neviděl a nezažil všechno. Toto historické a současně moderní město je jednoduše turistickým pokladem a každý si tu najde to své. V jistém smyslu by toto město sneslo dokonce i srovnání s Prahou, která je však přece trochu jinde, ale asi chápete, kam tím míříme. Pakliže bychom měli ze všech možných turistických zájmů vybrat tři oblasti, ve kterých Budapešť exceluje, byly by to lázeňství, památky a muzea. Pojďme se nyní na tyto tři oblasti podívat blíže a povědět si o nich v kontextu této metropole více.

Lázně

Ačkoliv to může znít zvláštně, Budapešť je skutečně lázeňským městem, a to již po mnoho staletí. V tomto směru se pravděpodobně jedná o jediné hlavní a skutečně velké město na světě, které můžeme takto označit. Lázní se ve městě nachází nespočet, přičemž některé pochází z dob osmanské nadvlády nad městem a jsou staré stovky let. Nejedná se přitom o primárně turistickou záležitost, ale o součást kultury a života místních obyvatel, kteří je ve velkém navštěvují. Mezi ty zcela nejznámější, nejproslulejší, nejhonosnější a nejnavštěvovanější budapešťské lázně patří Széchenyi, Gellért, Rudas, Lukács a Király (v současné době uzavřené). Nakonec pak nesmíme zapomenout dodat, že jsou místní lázně termální, takže se v jejich venkovních bazénech můžete bez problémů koupat i v chladných zimních měsících, kdy teplota klesá hluboko pod bod mrazu.

Památky

Historických, novodobých i moderních památek je Budapešť doslova plná. Začít můžeme u až dva tisíce let starých římských památek, kterým vévodí ruiny někdejšího města Aquincum. Pokračovat můžeme přes četné secesní paláce a jiné budovy, mezi nimiž stojí za zmínku třeba Palác Gresham. Vše potom můžeme zakončit u hypermoderních staveb, jako je například Etnografické muzeum či Dům hudby. Mezi ty nejoblíbenější a nejnavštěvovanější památky však dlouhodobě patří Maďarský parlament, Budínský hrad a Rybářská bašta.

Muzea

Malá i velká, historická i moderní a především neskutečně různorodá jsou muzea v Budapešti. Je zcela jedno, zda vás zajímá historie, umění, dopravní prostředky, alkoholické nápoje, konkrétní osobnosti nebo obor lidské činnosti. Muzeum prakticky čehokoliv v Budapešti naleznete. Co třeba takové muzeum slévárenství, pohostinství, pošty, asijského umění či zemědělství. To zní zajímavě, ne? Ničeho se však nebojte, najdete zde pochopitelně velké množství klasických muzeí zaměřených na umění, historii a podobně.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*