Jak vybrat a používat činky?

Jak vybrat a používat činky?

Jeden z nejoblíbenějších posilovacích nástrojů vám určitě nemusíme dlouze představovat. Jsou to samozřejmě činky, které vám poslouží k silovému tréninku i aerobnímu cvičením a navíc díky nim ušetříte čas i peníze za posilovnu. Používat je totiž můžete i v pohodlí domova. Ať už patříte mezi fitness nadšence s vysokými cíli, nebo si jen chcete zaposilovat při sledování televize, vhodné činky i tipy na cvičení máme pro každého z vás.

Činky mají mnoho výhod, jsou základním sportovním náčiním, bez kterého se neobejde snad nikdo, kdo bere cvičení alespoň trochu vážně. Dají se také pořídit velmi levně a je možné je využít pro různé druhy cviků a procvičování téměř všech partií těla. Nehrozí tedy žádné jednostranné pohyby jako na složitých a mnohonásobně dražších posilovacích strojích. Díky tomu, že zapojíte více svalů, pak jednoduše a rychle dosáhnete růstu svalové hmoty. I jako začátečníci totiž zvládnete vyšší zátěž, ale nic se samozřejmě nemá přehánět. 

Pokud jde o další výhody, snad každý si pochvaluje velký výběr činek, který samozřejmě máte i v našem internetovém obchodě. A za druhé je to nenáročnost používání. Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad.

S činkami také ušetříte spoustu místa. Vejdou se vám i do toho nejmenšího bytu, protože je snadno uložíte do skříně nebo zastrčíte pod postel. Navíc bude vaše cvičení mnohem méně nákladné než kdybyste navštěvovali posilovnu. A to pohodlí, cvičíte jen, když máte zrovna náladu a můžete u toho poslouchat oblíbenou hudbu nebo sledovat seriál.

Skvělé je, že činky si oblíbí jak kulturisté, tak atleti nebo další sportovci a s oblibou je používají muži i ženy. Právě dámám totiž usnadní hubnutí a pánům zase kulturistiku, 

Činky se vyrábí v různých variantách a mezi nejběžnější patří jednoruční činky. Dále to je obouruční typ činek a za jejich vylepšenou verzi se považují vzpěračské tyče. Velmi populárními se v poslední době staly také kettlebell a nakonec musíme zmínit i činky na aerobik, které jsou menší, lehčí a barevnější než ty klasické. Kettlebel má naopak poměrně vysokou hmotnost (zpravidla 4 až 32 kg), je kulatá a dobře se s ní posilují i zádové svaly. 

K většině typů činek si můžete vybrat ještě praktické příslušenství a doplňky, například kotouče nebo ochranné pomůcky.

A jak je to se cvičením s činkami? Dělí se na dva typy, konkrétně na silový způsob a dynamické cvičení. Body-buildeři a kulturisté můžou mít díky činkám dokonale vyrýsované svaly, zatímco ti, kdo preferují dynamické cvičení, můžou efektivně spalovat tuky, a tedy i zhubnout. Obecně lze rozlišit dva nejzákladnější způsoby posilování s činkami, tj. silový způsob a dynamické cvičení. Pozor byste si měli dát i na použitý materiál a celkové provedení, přece jenom to je věc, kterou možná budete používat každý den. Nejdéle vydrží litinové a chromované varianty, chrom je ale také nejdražší. Pokud tedy plánujete činky často měnit, ať už kvůli váze nebo jiným kritériím, postačí vám plastové, případně  pryžové verze.

Více informací o jednotlivých modelech najdete zde: https://hop-sport.cz/cinky/.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*