Bezpečnost na internetu pro začátečníky: Antivir a VPN

Bezpečnost na internetu pro začátečníky: Antivir a VPN

Lidé v dnešní době tráví na internetu stále více času, řada z nich se však nechrání dostatečně.

Při nesprávném používání často odhalí citlivé osobní údaje. Může jít o adresu bydliště, aktuální místo pobytu nebo IP adresu, ze které je schopný ajťák také schopen zjistit o vás řadu údajů a mnoho dalších informací.

Při jakých situacích svá soukromá data vyzrazujete nejčastěji? Stačí si založit online účet v některé aplikaci, nakoupit v eshopu, stahovat věci z internetu, v podstatě jakákoliv akce se vám může vymstít, ačkoliv původně jste jednali s pozitivním záměrem, například si zakládali online životopis. Informace o vás mohou vyzradit i vaši přátele, například na sociálních sítích, měli byste si proto vybírat s rozmyslem, koho si na Facebooku přidáte.

Obvykle zde také platí poučka, co se na internetu jednou objeví, už to tam obvykle také navždy zůstane a například fotky si žijí vlastním životem, o čemž se již přesvědčila řada dívek z nechvalně proslavených afér s uniklými nahými fotkami.

K čemu špatnému mohou být vaše osobní údaje využity?

Některé způsoby jsou neškodné, teoreticky dokonce pro vás prospěšné, protože pokud o vás internetový prohlížeč sbírá osobní údaje, může lépe cílit reklamu a místo absolutních zbytečností se vám mezi reklamami občas objeví něco užitečného, co by se vám konkrétně mohlo opravdu hodit.

Jiné způsoby naopak mohou mít vážné důsledky. Může dojít k phishingu, kdy se pomocí vašeho e-mailu internetový útočník snaží vylákat z vás další informace, například o vaší kreditní kartě nebo bankovním účtu, znát to můžete například z e-mailů, kdy vám afričtí princové a bankéři nabízí velké finanční částky po zadání čísla karty nebo účtu. V nejkrajnějším případě však může dojít až ke zneužití vašich osobních údajů k získání bankovní půjčky, kdy již musíte řešit celou situaci s policí.

Jak se bránit?

Nejúčinnějšími zbraněmi proti zneužití vašeho počítače jsou antivirové systémy a poskytovatelé VPN služeb.

Antivirových systémů je celá řada, můžete si vybrat z řady známých poskytovatelů, kteří navíc často nabízí základní verzi antivirového programu zdarma. Oblíbené jsou například Avast Free, AVG Anti-virus Free, Kaspersky free a mnoho dalších programů.

Tzv. VPN je k dispozici také celá řada. VPN se používá k zajištění soukromí při surfování po internetu nebo pro vzdálené připojení na firemní sítě.

Pomocí VPN nezjistí potenciální útočník vaši IP adresu, protože poskytovatelé VPN využívají síť zabezpečených serverů a šifrování. Vedlejším pozitivním efektem serverů, které se nachází v zahraničí je obcházení geoblokací, například streamovacích společností, které velmi často nabízí v Česku omezenou nabídku filmů v porovnání se Spojenými státy.

Pokud nevíte, které VPN si vybrat, je pro vás k dispozici řada VPN srovnání

Nabídka je u poskytovatelů podobná, liší se často pouze v drobnostech. Například NordVPN recenze udává, že při využití služeb tohoto poskytovatele můžete využít Double VPN, které zajistí dvojité přesměrování a maximální ochranu. Aplikace je také kompatibilní s prohlížečem Tor. Díky slevě pro studenty je zajímavou volbou pro studenty na zahraničních výjezdech, například Erasmu.

Další zavedenou společností je rumunský CyberGhost VPN. CyberGhost VPN recenze označuje jako hlavní výhody možnost využití služby na sedmi zařízeních v rámci jednoho předplatného nebo 45denní garanci vrácení peněz, pokud vám produkt nebude fungovat, takže máte opravdu dostatek času, si CyberGhost VPN vyzkoušet včetně všech jeho funkcí. Pokud s sebou navíc přivedete známé, dostanete za každé předplatné přes vaše doporučení měsíc zdarma.

Poskytovatelé VPN se v aplikacích neomezují pouze na počítače, k dispozici je šifrované připojení i pro smartphony, cloudová řešení nebo chytré televize.

Zajímavým řešením pro domácnosti jsou VPN routery, NordVPN ve spolupráci s IT společnostmi vyvinul routery, které chrání všechna zařízení, připojená k internetu prostřednictvím těchto routerů.

Pokud vám tedy vaše bezpečnost na internetu není lhostejná, máte k dispozici řadu bezplatných i placených možností, jak se chránit. Můžete si je zdarma vyzkoušet během několikadenních zkušebních verzí nebo v rámci garance vrácení peněz a následně si vybrat to nejlepší řešení a díky několikaletému předplatnému ušetřit desítky procent z původních cen.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*