České respirátory patří k nejlepším

Chránit se proti covidu člověk může mnoha způsoby. Tím nejlepším, ovšem zdaleka nejhůře realizovatelným, je prostě se nestýkat s jinými lidmi. Obvykle ale stačí dodržovat adekvátní rozestupy.

Rovněž je důležité používat respirátory. V uzavřených veřejných prostorách se jedná dokonce o povinnost, a to nejen u nás, ale prakticky všude v blízkém zahraničí. Aby však toto opatření mělo nějaký relevantní smysl, je nutné nosit kvalitní modely.

Jak poznat vhodný respirátor?

Většina lidí na planetě donedávna neměla ani tušení, co to vůbec respirátory jsou a k čemu přesně se používají. Není ani divu, krom některých infektologů, potažmo pracovníků na stavbách, tento druh ochrany nikdo běžně nevyužíval.

Časy se však mění a s příchodem covidu bylo potřeba vyřešit ochranu horních cest dýchacích. Roušky, ať už klasické nebo domácí látkové, se neukázaly jako nejlepší způsob protekce, takže musely nastoupit daleko účinnější respirátory.

Ty však také nejsou dokonalé, hlavně čínské verze s označením N95 postrádají kvalitní ochrannou vrstvu, jež by byla schopna viry zastavit. V tomto ohledu je vhodné být patriotem a nakupovat české výrobky, jež splňují mnohem přísnější normy než protějšky z Asie.

Vždy používejte respirátory FFP2, jelikož patří ke špičce. A nejsou kupodivu ani o moc dražší než méně kvalitní konkurence. A kupříkladu u firmy GOOD MASK je dokonce možné si nějaké ty vzorky objednat zdarma.

Dezinfekce

Podle doporučení je nezbytné respirátor po použití vyhodit, jelikož se na jeho povrchu mohou nacházet cizorodé látky.

Nicméně není potřeba k tomuto kroku přistupovat vždy. Pokud jste měli nasazený respirátor jen krátce, dá se využít i pro další příležitosti. Musíte ho ale důkladně očistit, a sice za pomocí speciální bezalkoholové dezinfekce. Pozor, prostředky s alkoholem zde nepoužívat.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*