Jak dobře se spí na pěně

Jak dobře se spí na pěně

Víte, která řecká bohyně má jméno, jež se dá do českého jazyka přeložit jako “z pěny zrozená”? Je to Afrodité, bohyně lásky, a protože v řeckých mýtech se nic neděje jen tak náhodou, má pojmenování zdůrazňovat příjemné vlastnosti pěny – lehkost, jemnost, éteričnost. Zřejmě v ní navíc bylo spatřováno něco erotického. Pozoruhodnou shodou okolností je pěna společným jmenovatelem bohyně lásky a místnosti, kterou lze považovat za jakýsi chrám lásky, totiž ložnice. Platí to ovšem v případě, že součást postele tvoří matrace z pěny vyrobená.

Skoro tak jemná jako mořská pěna

V případě nejkrásnější obyvatelky řeckého Olympu se jednalo o pěnu mořskou, výrobci matrací se musí spokojit s pěnou získanou umělým výrobním procesem. Přesto, anebo právě proto jsou její vlastnosti v mnoha ohledech dokonalé. Pěnová matrace je v ložnicích vlastně nováčkem, jehož vznik byl umožněn až rozvojem moderních technologií. Velice rychle se ale ujala a začala z ložnic vytlačovat klasickou pružinovou matraci. Není se čemu divit, pěnu lze vytvořit různě tak, aby výsledná matrace měla různé stupně tvrdosti a celou řadu variabilních vlastností. Pěna poskytuje srovnatelnou kvalitu jako nejšpičkovější pružinové matrace (taštičkové), přitom je výrazně levnější.

Jaká konkrétní pěna se v matracích dnešního člověka vyskytuje?

  • Polyuretanová neboli PUR pěna představuje standardní, proto nejlevnější materiál, poskytující tělu při spánku dostatečnou podporu a je vhodné pro klienty bez speciálních požadavků.
  • Studená neboli HR pěna vděčí za svůj název výrobnímu procesu probíhajícímu za studena. Vůbec nestudí, naopak dovede vyrovnávat teplotní rozdíly, je vysoce pružná vzdušná a pyšní se výrazně delší životností.
  • Paměťová pěna dovede reagovat na tvar těla a zároveň tlumí jeho pohyby, je proto vhodná zejména do manželských postelí. Podobně jako její studená kolegyně si poradí s regulací teploty, je vzdušná, hypoalergenní (to platí pro pěnu obecně, roztoči nemají rádi umělou hmotu) a dlouho vydrží.

Pěna se v ložnicích už zabydlela, takže je možné poměrně snadno ji získat v různých rozměrech, včetně těch méně obvyklých, jako je např. pěnová matrace 140 x 200 nebo 120 x 200 cm.

Což takhle dát si sendvič

Další skvělou a unikátní vlastností pěnových matrací je, že se v nich jednotlivé typy pěn mohou kombinovat. Matrace se tak přizpůsobují anatomickým zónám, mohou mít masážní schopnosti a fungovat oboustranně – například každá ze stran může disponovat odlišnou tvrdostí, a tak se snadno přizpůsobit požadavkům osoby, která na ní právě tráví noc. Těmto matracím se říká sendvičové, a jak název napovídá, běžně se skládají ze tří typů pěn. Kdo by si byl pomyslel, že výroba obyčejné matrace, která vlastně není vůbec vidět, je tak sofistikovaná (platí to zejména pro starší pamětníky dob, kdy se spávalo na měkkých molitanových matracích). Současné moderní materiály však skoro nepřipomínají starý molitan a jejich kombinace funguje. Zdánlivě jednoduchý, přesto promyšlený mix materiálů s různými vlastnostmi dokáže vyhovět i těm nejsvéráznějším požadavkům.

Udělat novou zkušenost

U nákupu matrací platí víc než kdekoli jinde, že reakce na výrobek je individuální a že je třeba si důkladně vyzkoušet, co komu vyhovuje. Spánek je intimní záležitost a každý jej prožívá jinak. Láká-li vás však představa odpočinku na vlnách, které vás něžně objímají a nesou vstříc sladkým snům, zvolte pěnu. Lidové spojení spát jako na vodě sice pojmenovává přerušovaný lehký spánek, ale pěna není voda, a jak se na ní spí, musí rozhodnout každý sám za sebe.

Máte zkušenost se spaním na molitanové matraci? Co vyžadujete od své matrace?

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*