Dámské šaty – jedny pro více příležitostí

Již začátkem listopadu se pomalu začíná rozjíždět plesová sezóna, jejíž hlavní ozdobou a zároveň zásadním tématem jsou dámské šaty. Mnoho žen v tomto období řeší komplikovaný problém jejich výběru. Šaty na ples nebo společenskou událost jsou totiž nejen otázkou vizuální stránky a peněz, ale i praktičnosti. Žena se většinou rozhoduje i dle parametru další využitelnosti šatů, což u tohoto typu není příliš snadné.

Dámské šaty – společenská faux pas

Pánské obleky a jejich správná podoba a ladění je téma samo o sobě. Dámské šaty jsou v tomto pohledu jednodušší, protože zde není tolik toho, co se dá pokazit. Nicméně i tak se velmi často můžeme setkat s ukázkovými případy toho, čeho se na společenskou událost rozhodně vyvarovat. Při výběru šatů ať už na ples, na něčí svatbu, nebo gala večer platí jedno naprosto zásadní pravidlo. Na takové příležitosti se nosí pouze dlouhé večerní šaty, přičemž cokoliv s délkou od kolen výše by mohlo být považováno za krajně nevhodné či nevkusné. Samozřejmě záleží na události a obecně se dají krátké šaty pominout mnohem snáze na maturitním plese než na plese ve Státní opeře. Pokud tedy řešíte problém, jak zabít dvě mouchy jednou ranou a plesové šaty eventuálně využít dál, z čistě praktického hlediska by bylo ideální zvolit právě ty dlouhé večerní. Nejen, že se budou hodit na maturitní ples, ale budou využitelné i na události vyšší společenské úrovně, kam se krátké nehodí.

S přihlédnutím na krátké šaty je třeba vyzdvihnout jejich jednu nespornou výhodu a to, že se sice nedají upotřebit na další velké společenské akce, nicméně pokud se zvolí mazaná kombinace střihu, barev a materiálu, dají se nosit i v běžném životě třeba během léta nebo dovolené. Opačně to ale rozhodně nefunguje, ačkoliv i žen, které si vezmou plážové šaty na ples, je k vidění mnoho.

Dalším významným rozhodovacím prvkem musí být, aby Vám šaty seděly. Jako velký přešlap se dá hodnotit, pokud jsou šaty viditelně menší a majitelka v nich sotva dýchá, nebo naopak pokud jsou moc dlouhé, nebo šířkou nesedí v pase či na prsou. Existuje mnoho švadlen, které se specializují na společenské oděvy a tyto nesrovnalosti vyřeší, každopádně už při výběru šatu bych se nevhodné velikosti rozhodně vyhnula. Podle typu postavy se můžete řídit obecnými radami např. tady, abyste předešli zbytečným vadám na kráse.

Dámské šaty

Černá nic nezkazí, ale ani nenadchne

Kdybyste se zeptali náhodného počtu žen na otázku, jakou barvu by volily pro večerní šaty, většina řekne černou. Tato barva se již zažila natolik, že je dnes se společenskými akcemi spojená nejvíce. Přitom je to obrovská škoda. Tmavé barvy obecně lichotí každé postavě a umí vykouzlit svůdnici z každé, pokud správně zvolí. Společně se vkusnými a střízlivými doplňky jsou černé róby vždy zaručeným úspěchem. Co u nich ale hrozí je i to, že velmi snadno splynou s davem.

Mnoho zdrojů, třeba jako tento článek, uvádí, že se obecně rozdělují barvy šatů na ty, které padnou tmavovláskám, a které blondýnkám. Žena se světlými vlasy a pletí by měla volit také světlé, pastelové šaty, protože u tmavých a sytých by zbytečně vynikla její bledost a celkovému vzhledu to přihoršilo. Naopak tmavé typy žen se nemusí bát sytých a tmavých odstínů barev jako červená nebo tmavě modrá.

Střih jako nejdůležitější hodnotící kritérium

Pokud jste narazila na šaty, které Vás nadchly svou barvou, délkou a možná i cenou, pravděpodobně si je budete chtít koupit za každou cenu. I pokud jsou Vám trošku těsnější nebo naopak větší přes prsa. Myslím, že snad každá žena si někdy koupila něco, co jí tak úplně nesedělo, ale tak moc se jí to líbilo, že neodolala.

V případě večerních šatů se moc nehodí argumentovat větami typu „Za tu cenu to tu přeci nemůžu nechat“ nebo „Krásnější barvu už neseženu“. Pokud znáte šikovnou švadlenu, která Vám s problémem pomůže, tak budiž. Nicméně počítejte s dalšími výdaji navíc, což už může onu bezkonkurenční cenu posunout na úroveň úplně jiné cenové kategorie. Ale i tak bych rozhodně nedoporučovala kupovat šaty, které Vám jakkoliv nesedí. Budete se v nich pohybovat několik hodin, tančit, chodit, sedět, a to všechno může s nevhodným střihem udělat velmi nepříjemný celý večer.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*