Hlavní důvody, proč investovat do zlata. Při jeho nákupu se vyplácí hlídat ceny, jde o vaše peníze

Hlavní důvody, proč investovat do zlata. Při jeho nákupu se vyplácí hlídat ceny, jde o vaše peníze

V dnešní době, kdy Českem i celou Evropskou unií zmítá poměrně vysoká inflace, je velmi důležité umět nakládat s naspořenými finančními prostředky. Necháte-li je na běžném bankovním účtu a myslíte si, že úroky inflaci zneutralizují, jste na omylu. Peníze totiž ztrácejí na své reálné kupní síle, za čas si za ně koupíte daleko méně zboží a služeb nežli dnes. A dá se předpokládat, že inflace jen tak neklesne do normálu, ba spíše naopak ještě poroste. Proto je dobré peníze rozumně investovat. Za tradičně stabilní a jistou komoditu lze považovat investiční zlato.

Přednosti investice do zlatých slitků

Pro investiční zlato hovoří už samotný fakt, že se u něj projevují jen minimální výkyvy. Cena zlata rok od roku roste. Při investici prakticky vůbec neriskujete, že o vložené finanční prostředky ve větší míře přijdete, což bývá častým problémem třeba v okamžiku, kdy se investoři pustí do nákupu akcií, potažmo jiných komodit. Oproti koupi nemovitosti pro změnu na investiční zlato nepotřebujete mít naspořené miliony korun, vložit do něj lze klidně jen pár tisíc, je ovšem lepší, když si koupíte zlaté slitky přeci jen alespoň za desítky tisíc korun.

Velkou předností je osvobození od DPH. Jiné investiční příležitosti podléhají platbě daně z přidané hodnoty v aktuální výši 21 %, zlato v tomto ohledu představuje naprostou výjimku, což samozřejmě řadu investorů může nalákat.

Jak je to s cenou zlata u nás a na Slovensku?

Bohužel žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Slitky se sem dovážejí především ze švýcarských, případně také z německých rafinérií. Pokud si půjdete koupit investiční zlaté cihličky do některého ze zdejších obchodů, potažmo zvolíte formu nákupu online v e-shopu, bude cena zlata vyšší, než se uvádí na komoditní burze. Kromě marže prodejců se do její výsledné výše připočítává právě i nutnost dovozu zlatých slitků ze zahraničí. Přesto je ale rozpětí značné, cena zlata se v tuzemských obchodech často liší až o 10 %, což rozhodně není málo.

„Slitek ze stejné rafinérie, o stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ říká Pavel Trtík, zakladatel renomovaného e-shopu zlate-mince.cz. Jenže není tomu tak, tudíž je mimořádně důležité, abyste si před samotným pořízením zlatých slitků důsledně prošli nabídky jednotlivých obchodů a e-shopů a zvolili si ten, který vám poskytne nejatraktivnější ceny.

Pozor na solventnost prodejce

Kromě ceny je třeba si hlídat rovněž kvalitu obchodů. Dobrý e-shop, který se orientuje na prodej (a výkup) zlatých slitků, by měl mít alespoň několikaletou historii. Pomoci mohou také recenze předchozích zákazníků. V neposlední řadě poznáte spolehlivý e-shop tak, že vám samozřejmě ke zvolenému zlatému slitku dodá patřičný certifikát o ryzosti a původu. Díky němu pak totiž zlato v budoucnu bez problémů prodáte, a to klidně v zahraničí. To je ostatně jednou z dalších předností investičního zlata – dá se směnit za peníze prakticky kdekoliv na světě. Ohlídáte-li si solventnost obchodníka, pak za něj všude obdržíte podobnou sumu peněz.

S investičním zlatem je drtivá většina lidí spokojena. Je nutné si uvědomit, že slouží hlavně k ochraně peněz před ztrátou jejich hodnoty, výdělek je až na druhém místě. Dá se ale počítat s tím, že cena zlata i nadále poroste, a to vzhledem k vysoké poptávce a jeho omezeným světovým zásobám. Učiníte-li nákup v brzké době, s vysokou pravděpodobností na zlatu neproděláte.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*