Jak na jaře vyčistit plynový gril?

Jaro je tu a léto tu bude co nevidět. A s ním i večery strávené s přáteli pod širým nebem. A nezbytným grilováním. Těšíte se? Pak byste se na tyto chvíle měli důkladně připravit. V první řadě důkladně vyčistit gril. V následujícím článku se zaměříme na ty plynové.

Předností plynového grilu je celá řada. K chutné večeři v podstatě potřebujete naplněnou plynovou bombu, suroviny a čistý plynový gril. Nemusíte pobíhat po lese a sbírat chrastí, šišky a suché dřevo. Zkrátka otočíte knoflíkem a gril se začne rozehřívat. Jakmile teplota povrchu dosáhne požadovaného stupně, můžete začít se samotným grilováním. Brzy se okolí provoní libou vůní, která z letních grilovaček činí nezapomenutelné zážitky.

Grilujte jedině na čistém grilu!

Zmínili jsme ovšem jednu důležitou věc, a to čistý gril. Je váš gril takový? Nebo jste ho po poslední podzimní grilovačce jen přikryli s tím, že jej vyčistíte na jaře? Pak ta očista totiž musí být opravdu důkladná. O grilování na znečištěném grilu ani neuvažujte. Ve hře je vaše zdraví!

Postup čištění

Největším kamenem úrazu všech grilů je jejich rošt. Ten proto vyjměte, na pár minut celý ponořte do horké vody a nechejte chvilku odmočit. Potom si na pomoc v závislosti na stupni znečištění vezměte kartáč, popřípadě houbičku na nádobí. Menší znečištění odstraníte houbičkou, na silnější budete muset přitlačit kartáčem. Podařilo se? Můžete tedy přistoupit k očistě plechového krytu hořáků.

Čištění hořáků a spalovací komory

Na konec odmontujte a vyčistěte i ty. Dírky hořáků zanesené spalinami, hmyzem a jinou špínou pročistěte štětkou na mytí skleniček, nebo alespoň párátkem. Nesmírně důležité je vrátit hořáky na správné místo, z něhož jste je odmontovali. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani vnitřek spalovací komory, k jehož očistě vám postačí horká voda a šetrný prostředek na mytí nádobí. Je umyto a můžete grilovat!

Péče o plynový gril v průběhu sezóny

Zřejmě vás nemusíme upozorňovat na to, že svému grilu byste měli věnovat pozornost i během grilovací sezóny. Péče o plynový gril přitom není náročná. Po grilování většinou postačí zvýšit na maximum jeho teplotu a nechat chvilku hořet. Zuhelnatělou mastnotu po vychladnutí snadno setřete. A po každém grilování také gril přikryjte k tomu určenou plachtou. Ochráníte ho před nepřízní počasí.

Péči o gril není radno nijak šidit. Mohlo by se totiž stát, že z vaší grilovačky nebude nic. A nebo si budete muset pořídit nový gril.

Zdroj: https://www.homeware.cz/clanky/jak-na-jare-vycistit-plynovy-gril

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*