Proč se vyplatí pro vytápění domu využívat dřevěné pelety?

Ani v jarních měsících se nevyhnete tomu, že je potřeba vytápět rodinný dům, protože venku hlavně v noci a po ránu panují ještě poměrně nízké teploty. Jedním z možných paliv, díky nimž si doma vytvoříte příjemné prostředí, jsou dřevěné pelety. Jaké jsou jejich přednosti?

Co jsou pelety?

Pro lepší představu je dobré si dřevěné pelety nejprve popsat. V momentě, kdy výrobci pracují se dřevem, vzniká poměrně velké množství odpadu, který už nijak nezužitkují. Aby se zbytečně nemusel vyhazovat, dochází k rozdrcení zbylého dřeva. Následně je tento odpad slisován a stlačen. Po finální úpravě vzniknou dřevěné pelety ve tvaru malých válečků, které jsou vhodné pro vytápění objektů.

Přednosti pelet

V první řadě jako uživatelé tohoto druhu paliva oceníte zejména velkou výhřevnost. Je však důležité, aby byly dřevěné pelety dostatečně slisované a hlavně suché, jinak se výhřevnost značně snižuje. V obchodech byste ale vždy měli zakoupit již dobře vysušený materiál, který je připravený k okamžitému použití. Pelety doma uskladňujte na suchém místě, aby nenasákly vlhkost.
Pokud jde o účinnost, nejlepší jsou dřevěné pelety ze smrkového dřeva. Dokážou vytvořit větší teplo nežli ostatní běžně používané dřeviny. Zároveň jsou účinnější nežli mnohá jiná paliva, jako uhlí apod.

Cena

Pro dřevěné pelety hovoří i jejich poměrně nízká pořizovací cena. Je to dáno tím, že se vlastně jedná o zpracovaný odpad. Za tunu pelet dnes zaplatíte kolem 5 – 6 tisíc korun, záleží přitom samozřejmě na prodejci a kvalitě zboží. Zakoupit se pelety dají nejen v tunových, ale i mnohem menších baleních, jež využijete třeba pro občasné zatopení na chatě či chalupě.

Obecně jsou pelety sice o něco dražší nežli černé uhlí či klasické dřevo, zmíněná výhřevnost však tento nedostatek výrazně kompenzuje. Rozhodně se nedá říci, že by vytápění domu dřevěnými peletami bylo nějak nevýhodné, ba spíše naopak.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*