Život si každý představujeme trochu jinak, nicméně jedno máme takřka všichni společné, a sice nutnost vybudovat si někde hnízdo. A tou nejlepší možností, alespoň podle většinového názoru, je vlastnictví nějaké formy obytné nemovitosti, ideálně domu. Ovšem ani byt, třeba i menší, není vůbec k zahození.
Problém je, že ne každý takto může bydlet. I když valná část českého obyvatelstva po svém vlastním bydlení z pochopitelných důvodů touží, ne všichni toho nakonec mohou dosáhnout. Ti, kteří jsou ve svých snahách neúspěšní, jsou pak nuceni žít v pronájmu. Ten však také nemusí být za všech okolností špatný.
Je draho a levněji nebude
Blíží se finanční krize a dnes již je zcela jasné, že zdražovat bude všechno od jídla přes elektroniku až právě po bydlení.
Takové zprávy samozřejmě nejsou vůbec dobré hlavně pro mladé rodiny, které si chtějí v brzké době zařídit vlastní bydlení, a to ideálně koupí domku nebo alespoň menšího bytu.
Vzhledem ke stále vyšším cenám obytných nemovitostí je však každým rokem obtížnější na něco takového finančně dosáhnout. Málokdo si dokáže naspořit na vlastní bydlení, zvláště pak v mladém věku. Od toho tu ale máme hypotéku. Nicméně ani ta se již nedá získat tak snadno jako před pár lety. Jednak musíte mít na svém kontě uloženou nemalou částku jako takový druh záruky, jednak ani další podmínky pro udělení nejsou zrovna ideální.
Situace ohledně bydlení je nedobrá po celé Evropě, ovšem v tomto ohledu jsme na tom ještě daleko hůř, dokonce zcela nejhůř. Česká republika má totiž nejdražší byty v EU, alespoň s ohledem na kupní sílu obyvatelstva. Je jasné, že třeba ve Francii nebo v Německu jsou mnohem dražší obydlí, nicméně Francouzi a Němci musí za stejně velký byt dát mnohem méně průměrných výplat než Češi. Čím to je?
Jednoduše řečeno, málo se staví. Není ani divu. Zdejší legislativa je velmi komplikovaná, a tak je vybudování bytového domu daleko složitější, a samozřejmě také dražší než jinde v Evropě, potažmo ve světě.
Pronájem bývá méně výhodný, ale má i své plusy
Vzhledem k podmínkám, které dnes na trhu s obytnými nemovitostmi panují, mnoho zájemců o bydlení dává přednost pronájmu. Vlastnit něco svého je z mnoha dobrých důvodů daleko lepší, ale ne vždy na to prostě člověk má. A rovněž dost záleží na tom, kde chcete bydlet.
Asi i lidem, kteří o nemají o ceně realit kdovíjak hluboké znalosti, musí být jasné, že třeba pronájem bytu Praha či pronájem Brno jsou z logiky věci o dost dražší, než třeba pronájem České Budějovice nebo pronájem Ostrava.
Obecně sice platí, že v Praze či Brně je dráž než v takové Ostravě, nicméně nemusí to být vždy. I v hlavním městě se cena pronájmu liší podle čtvrtí. Čím blíže centru budete chtít žít, tím více zaplatíte, a naopak.
Pronájem je vždy v konečném důsledku dražší než hypotéka. Jakmile hypotéku doplatíte, můžete teoreticky bydlet zdarma. Pronájem z pochopitelných důvodů doplatit nelze. Navíc vaši nemovitosti můžete jednou odkázat dětem nebo vnoučatům a tím je do velké míry zajistit.
Ve prospěch pronájmu ale hovoří také několik věcí. Bydlením v cizím automaticky znamená, že případné opravy hradí vždy majitel, nikoliv vy. Také není nezbytné řešit žádnou velkou administrativu. Jakmile si s majitelem jednou plácnete, stačí jen hodit podpis na smlouvu a můžete bydlet.
Mnoho bytů určených k pronajmutí je navíc kompletně zařízených. Není to sice pravidlem, ale jde o čím dál častější jev. Když nemáte žádný nábytek, dokážete to hodně ocenit. Díky erárnímu vnitřnímu zařízení se nemusíte na novém bydlišti cítit jako v holobytu a v případě nutnosti dalšího stěhování vám odpadá nutnost se s čímkoliv tahat.