Profesionální kosmetika pro salony – raději přírodní nebo konvenční?

Profesionální kosmetika pro salony – raději přírodní nebo konvenční?

Tato otázka se jistě honí hlavou většině žen, jež se rozhodly jít do nového kosmetického salonu. Jaká profesionální kosmetika se tam používá? Nezpůsobuje alergie? Nebyla by lepší ta přírodní? Nebude mít ale menší účinnost? A co ta komerční, netestují ji na zvířatech? Dovolte mi malý rozbor, který vám třeba do budoucna na tyto otázky ulehčí odpověď.

Máme pro vás dobrou zprávu, lidé stále více používají přírodní kosmetiku. Tomuto trendu se přizpůsobily i kadeřnické a kosmetické salony, některé věří více přírodě pracují proto výhradně s přírodní kosmetikou. A novému směru se samozřejmě přizpůsobili i výrobci a prodejci profesionální kosmetiky pro kosmetičky.

Existují dokonce i kadeřnická studia, kde kadeřnice čerpá svoje pracovní suroviny pouze z čerstvých surovin ve stylu No poo, čili naprosto bez použití výrobků – šamponů a kondicionérů, tedy i těch přírodních.

Co bylo dříve, vejce nebo slepice?

Tímto způsobem se tak trochu dá přemýšlet i o kosmetických produktech, nebo lépe řečeno surovinách a výrobcích pro péči o lidskou pleť, nehty, nebo vlasy. Dnes to totiž vypadá, jako by přírodní, nebo BIO kosmetika byla nějakou horkou novinkou nebo nově vymyšleným reklamním tahem. Opak je však pravdou. Základy kosmetické péče o tělo postavili lidé již v pravěku. Tehdy používali rostlinné či ovocné šťávy proti hmyzu nebo roztírali tuk na tělo pro jeho ochranné účinky.

Ve starověkém Řecku či Egyptě si zakládali na svém vzhledu a proto také produkovali účinné pečující preparáty. Základem kosmetických přípravků byly kvalitní a drahé oleje obohacené o účinné pěstící látky. Nástup církve však označil krásu a péči o ni za hříšnou, kosmetika se tedy dostala do ústraní.

Díky vědeckým zjištěním, že péče a hygiena lidskému tělu prospívá, se naštěstí v posledních dvou stoletích situace postupně proměňovala. A lidé si kosmetiku zamilovali.

Přírodní péče našich babiček – ano či ne?

Okurkovou nebo drožďovou masku zkoušela jistě většina z nás. Které tradiční recepty na domácí zkrášlovací prostředky jsou však opravdu funkční a které z nich jsou spíše naivním přešlapem?

Profesionální kosmetika – příroda versus masová produkce

Čistě přírodní kosmetika:

 • Bedlivě dbá na svůj původ a často i BIO kvalitu.
 • Neobsahuje parabeny, silikony nebo zbytkové minerální oleje z ropného průmyslu.
 • Dejte však pozor, i čistě přírodní produkt může způsobovat alergii. Stejně jako některé květiny, obilí, ovoce či mořské plody.
 • Může být náročnější na výrobu a skladování.
 • Rychleji podléhá zkáze, to však dokazuje její čerstvost a nepřítomnost silných konzervantů.
 • Nosné oleje s účinnými látkami se často podporují a vytvářejí výraznější pečující efekt.
 • Věděli jste například, že kyselina hyaluronová má přírodní původ a používají ji i zarytí vegani?

Konvenční kosmetika

 • Jako základ (bázi) používá většinou nepečující součásti jako destilovanou vodu nebo zbytkové produkty petrochemického průmyslu (např. vazelína). Ty mohou ucpávat póry a tvořit nežádoucí bariéru na kůži. Na tyto složky může časem vznikat některá z forem alergie.
 • Její chemické složení může také zamezovat vstřebávání účinných látek do kůže.
 • Často obsahuje přírodní výtažky, ale nenechte se zmýlit, za přírodní se pro svůj chemický základ rozhodně považovat nedá.
 • Přírodní výtažky v chemickém základu často při svojí dlouhé trvanlivosti nemají svoji původní účinnost. Stačí je přirovnat k trvanlivým potravinám.

A jaké přípravky se lesknou na vaší poličce v koupelně? Přemýšlíte často o jejich změně, nebo jedete celý život ve stejném stylu? A co na to vaše okolí? Dokáže vás svými názory ovlivnit?

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*