Chytrá investice bez zbytečného rizika? Volte zlato!

Chytrá investice bez zbytečného rizika? Volte zlato!

Každý, kdo má nějaké alespoň trochu větší úspory, by měl uvažovat nad tím, jak je zhodnotit, potažmo alespoň ochránit před postupnou ztrátou hodnoty, ať už vlivem inflace či jiných negativních jevů. V druhém případě se jeví jako ideální investice do zlata.

Pokud si za naspořené peníze nakoupíte investiční zlato, máte takřka jistotu, že o vložené finanční prostředky nepřijdete. Je zde naopak docela solidní předpoklad jejich zhodnocení. Zlato je ale prvotně považované za výbornou investiční komoditu, jež má za cíl ochránit finanční prostředky před inflací. A právě inflace je do značné míry strašákem posledních týdnů a měsíců, proto je nyní vhodná doba na nákup zlata.

Jak se pozná investiční zlato?

Nejste-li v daném odvětví dostatečně zorientovaní, je nejprve potřeba si ujasnit, co se vlastně pod pojmem investiční zlato skrývá, abyste nenaletěli nějakým podvodníkům, případně nekoupili omylem něco jiného. Jedná se o certifikované zlaté slitky, jinak též zvané zlaté cihličky, a zlaté mince, které jsou často ražené v limitovaných edicích. Za investiční zlato tedy rozhodně nepovažujte šperky, zlaté náramky apod.

Pozor na to, kde investiční zlato kupujete

Pro nákup investičního zlata vždy využívejte osvědčené obchody. Dnes už se dá pořídit také přes eshopy, díky čemuž je dostupnější široké veřejnosti. Zatímco dříve bylo zlato takřka výhradně doménou movitých investorů, dnes se situace mění, neboť roste zájem mezi drobnými střadateli. Zakladatel jednoho z největších eshopů zlate-mince.cz, který se specializuje na zlato, Pavel Trtík, k tomu dodává: „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“

Zlaté cihličky a mince si tedy může koupit skutečně kdokoliv. Investovat se dá klidně jen pár tisíc korun. Ovšem pakliže se chcete maximálně pojistit do budoucna, je na místě uvažovat spíše o směně alespoň v řádech desítek tisíc korun.

Výhoda zlata oproti stříbru a dalším drahým kovům

Mezi investory bylo dlouho stejně populární investiční stříbro. Jenže to má (podobně jako jiné komodity) oproti zlatu jednu zcela zásadní nevýhodu. Není totiž oproštěno od platby DPH, zlato je v tomto ohledu naprostou výjimkou. A pakliže není nutné počítat s daní ve výši 21 %, je investiční zlato jasným trhákem. Ne náhodou zažívá v letošním roce významný boom, neboť prodejci hlásí rekordní zájem nových klientů.

Jaká je současná nabídka zlatých slitků a mincí u českých prodejců?

Zlaté slitky jsou zpravidla žádané mezi běžnými investory. V tuzemsku se však nevyrábějí, takže je sem prodejci dovážejí z ciziny, a to především z Rakouska, Švýcarska a Německa. Aktuálně jsou ve vybraných eshopech dostupné třeba cenově výhodné švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus.

Pokud jde o zlaté mince, ty se těší oblibě hlavně u sběratelů. Jejich omezené edice dávají možnost v budoucnu na mincích dobře vydělat, neboť často tito sběratelé neváhají zaplatit výrazně vyšší sumy peněz, než kolik činí reálná hodnota daných mincí.

Nyní máte možnost si koupit zlaté mince, na nichž je vyobrazen Karel IV., přičemž mají stejnou velikost a ryzost jako zlaté dukáty z doby našeho nejvýznamnějšího panovníka. Kromě toho lze investovat ještě kupříkladu do zlatých mincí Wiener Philharmoniker, které mají přeci jen diskrétnější podobu a jsou vhodné především z hlediska klasické investice.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*