<strong>Skryté výhody starých chalup</strong>

Skryté výhody starých chalup

Každý jistě zaznamenal, že je dnes mnoho nabídek prodeje rekreačních chalup. Pokud i vy přemýšlíte o takové koupi, máme pro vás několik argumentů, proč je stará chalupa velmi výhodná a vhodná i k celoročnímu bydlení.

Střed obce

Ano, jednou z největších výhod chalup je jejich poloha. V mnoha případech jde o první stavby, které v obci byly a svým způsobem obec založily. Je velmi zábavné, zapůjčit si na obecním úřadě příslušnou obecní kroniku. Lze se tak dozvědět nejen to, jak bývalí obyvatelé vaší chalupy zasáhli do vývoje obce, ale i to, jak se vašemu novému domovu dříve říkávalo. Bonusem mohou být staré kresby obce, někdy se poštěstí a kronika obsahuje i staré fotografie např. z vítání státníků, pochodu Sokolů či průjezdu vojsk. Tam všude pak můžete svoji novou nemovitost zahlédnout v původní kráse.

Ovocné stromy a sklepy

Pořádný chalupník míval ve většině případů nejen svoji chalupu se zahradou, ale i sad, který se táhl do lokality zvané „za humny“. Sady skrývají původní odrůdy ovocných keřů a stromů. Jejich plody vám ve sklepích, kterými jsou též staré chalupy vybaveny, vydrží i celou zimu. Úžasné bývají vzrostlé ořechy. Ty oceníte v létě pro jejich stín a v zimě při pečení vánočního cukroví.

Vlastnosti kamenných zdí

Ačkoli se kamenná zeď může zdát jako noční můra pro vytápění, je dnes mnoho možností, jak takovou zeď zateplit a odvlhčit. Je to řešitelné a některé firmy se na tuto problematiku přímo specializují. S kamennou stavbou získáváte výhodu v podobě skutečně pevné stavby, která je odolná. Čím širší kamenná zeď je, tím si můžete být jisti, že se vás rozmary počasí či některých hlučných anebo útočných lidí netýkají.

Úložné prostory

Hospodář byl v podstatě větší křeček, který to s úložným prostorem uměl. S chalupou tak získáváte i po léta osvědčené prostory, jakým je například seník na půdě, stodola, chlévy, spižírny, černé kuchyně nebo kůlny. Ve staré chalupě je tak vždy místo pro několik jízdních kol, lyží, nepotřebnou elektroniku či výhodnou koupi většího množství čehokoli.

Špaletová okna

Dalšími prostory, které lze využít, jsou špaletová okna. Jsou to dvojitá okna, která mají různý prostor vzhledem k šířce zdiva. Někdo má mezi okny dvacet centimetrů, někdo půl metru, ale vždy je to nenahraditelný prostor na ledničku zdarma v zimních měsících a přírodní ohřívátko příliš chladných tekutin v létě. Je to místo navíc, které využijete minimálně k dekoraci. Je velmi vkusné dát „do oken“ vánoční svícen nebo keramické výrobky vašich ratolestí.

Genius loci

Výše zmíněné obecní kroniky nejsou jediným zdrojem informací, kde se lze dozvědět více o původních obyvatelích. Je možné se vypravit do příslušeného archívu a nalézt mnohem více pokladů. Většina archívů se pomalu digitalizuje proto i v on-line prostoru je možné najít matriční knihy a dopátrat se, kdo se v chalupě narodil či skonal. V gruntovnicích se můžete dozvědět, co všechno k chalupě patřilo a jak se předávala.

Starožitnictví

V mnoha případech je chalupa na prodej i s vybavením. Jako noví majitelé se tak můžete dostat k výjimečným, starožitným věcem. Ať už je to nábytek, almary, cepy ve stodole, zouváky v chodbě, stará železa do žehliček či zapomenuté mlýnské kameny, vždy jde o zajímavé artefakty, které nám připomínají dobu minulou a je možné ji vkusně využít k dekoraci.

A pro několik šťastlivců tu máme ještě výhodu v podobě nálezu pod pecí

Nejeden řemeslník se setkal s hrncem plným starých mincí při bourání původní pece. Dříve se schovávaly zlaťáky všude možně. Nejčastěji pod podlahu. Možná i vy někde vykopete poklad, který si schoval bývalý hospodář a budete skutečně rádi, že chalupu máte právě po něm.

Chtěli byste si pořídit chalupu a nevíte jak? Můžete vám zařídit výkup nemovitosti na území celé České republiky. Umíme zařídit celou administrativu, takže vás nebudeme zatěžovat zbytečným papírováním. Umíme vyřešit i problematiku výkupu s věcným břemenem nebo pokud je z důvodu dluhů na nemovitosti zprostředkovat výkup v exekuci.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*