Výhody a nevýhody hypotéky

Výhody a nevýhody hypotéky

Každý mladý člověk řeší, zda si pronajmout nemovitost nebo si vzít hypotéku a pořídit si vlastní. Snaha požádat přátele o radu často přináší větší nejistotu, než pomoci jim v rozhodování. Každý je jiný a má jinou situaci. Na otázku, co si vybrat, neexistuje jednoduchá odpověď.

Nejlepším řešením je podívat se na svou situaci objektivně. Měli byste si uvědomit, že než nashromáždíme potřebnou hotovost na nákup bytu, uplyne delší doba a my musíme platit také nájem.

Hypotéka a její výhody

Největší výhodou, ale také motivací k čerpání hypotéky, je možnost žít ve vlastním domě mnohem dříve, než se nám podaří našetřit hotovost. Při opuštění rodinného domu jsme obvykle odsouzeni k pronájmu bytu nebo pokoje. To samozřejmě souvisí s určitými omezeními v možnosti provádět změny v bytě nebo ve výběru sousedů. Osoba, která nám pronajímá byt, často financuje koupi bytu hypotékou a my splácíme půjčku. To jsou důvody, díky nimž lidé vážně uvažují o životě na vlastní pěst.

Druhým argumentem ve prospěch hypotéky je její cena a dlouhá doba splácení. Je to v současné době nejlevnější způsob získání financování nemovitostí. Úroková sazba u hypotečních úvěrů je více než dvakrát nižší než má půjčka bez registru. I tak ale doporučujeme využít nějakou hypoteční kalkulačku, kde zjistíte, kdo má úrok nejnižší. Kromě toho můžeme dobu půjčky rozložit na 30 let, což bude mít za následek nízké splátky. Často se dokonce může stát, že výše splátky bude srovnatelná s nájemným a zde alespoň víme, za co platíme.

V dnešní době je hypotéka tak populární, že každá banka nabízí tuto formu financování. Díky tomu je hypotéka přístupnější a existuje celá řada nabídek. Můžeme si například vybrat mezi 10% nebo 20% vlastním příspěvkem a řadou dalších řešení, která banka nabízí společně s hypotékou. Tato půjčka pro živnostníky i soukromé osoby má celou řadu výhod. Je možné i získat lepší podmínky díky refinancování, což může leckoho zachránit od zesplatnění hypotéky.

Nevýhody hypotéky

Aby to nebylo tak dokonalé, existuje i druhá strana mince, hypotéka má také své nevýhody. Jednou z největších nevýhod, nebo jinými slovy, požadavky na možnost požádat o hypotéku jsou, že musíme mít zálohu ve výši nejméně 10% hodnoty nemovitosti, zejména když žijete ve velkém městě a ceny bytů jsou vysoké.

Kromě vlastního příspěvku samozřejmě musíme splňovat požadavky bank na příjem a mít důvěryhodnost. Banka bude pečlivě analyzovat naši formu zaměstnání a také výši příjmů a výdajů. Pro někoho je lepším řešením zpětný odkup nemovitosti.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*