Čím topit v době energetické krize?

Vhodný způsob vytápění ve světle probíhající energetické krize, jejíž konec je, zdá se, v nedohlednu, v současné době řeší spousta domácností, které stále častěji hledají způsob vytápění, který je nezruinuje. Nebo alespoň ohřeje za rozumný peníz.

Nejvíce rozšířená v současné době stále jsou kotle na tuhá paliva, ať již na dřevo, či palety. Jejich hlavní předností je nízká spotřeba a s ní spojené nízké provozní náklady, na které v současné době enormního zdražování spousta lidí stále slyší. Za málo peněz zkrátka dostanete hodně muziky. Záleží ale na stáří kotle. Úsporné bývají spíše moderní kotle.

Kotle na paliva

Starší kotle na uhlí už brzy budou mít odzvoněno. Počátkem září příštího roku budou kotle první a druhé emisní třídy přímo zakázány. Do té doby je jejich majitelé musí vyměnit za nové, jinak se budou vystavovat riziku ne zrovna nízkých pokut. Zafinancovat je pomáhají kotlíkové dotace. A čím starý kotel nahradit? Buď kotlem novým, ovšem splňujícím předepsané limity, nebo můžete zvolit úplně jiný tepelný zdroj.

Zvažte jiné formy vytápění

Kde totiž stojí, že topit můžete jen a pouze v kotli? Nabízejí se i jiné formy vytápění, ať již se jedná o tepelná čerpadla, infrapanely, nebo třeba k překvapení mnohých nástěnná klimatizace. Ano, čtete dobře. Klimatizační jednotka prostory nejenom ochladí, ale také ohřeje, odvlhčí a odvětrá. Tím pádem nahradí další tři jednotky. Tepelný zdroj, odvlhčovač a rekuperační jednotku. A už to samo o sobě představuje úsporu v řádech deseti tisíců korun.

Topte klimatizací

Jak je to možné? Odpověď najdete v principu jejího fungování, které v mnohém připomíná tepelné čerpadlo. I klimatizační jednotka se skládá z vnitřní a vnější jednotky. Ta jednoduše řečeno nasaje venkovní vzduch, pošle do jednotky vnitřní, která ho ohřeje na požadovanou teplotu a vpustí do interiéru. A funguje to i obráceně. Vzduch v místnosti je nasán vnitřní jednotku a poslán směrem ven. V tomto ohledu klimatizační jednotka plně nahradí i tu rekuperační. V podstatě se tak jedná o několik přístrojů v jednom, a tudíž se vyplatí. Chytré, že?

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*