Dejte si pozor na tyto 4 věci! Můžou vám prodražit povinné ručení

Mohlo by se zdát, že pojišťovny při své cenotvorbě využívají nějaký záhadný vzorec, který někomu záhadně vygeneruje vysokou cenu, zatímco jiný platí velmi málo. Zjistěte, které aspekty mají na cenu povinného ručení největší vliv.

Společně s analytiky portálu Netfinance.cz, který se zabývá srovnáním cen povinného ručení, jsme se zaměřili na aspekty, které se nejvíce promítají do ceny povinného ručení.

Věk řidiče

Zřejmě vás nepřekvapí, že nemladší řidiči spadají do nejrizikovější kategorie, tudíž pojišťovna musí toto riziko kompenzovat vyšší cenou. Zhruba do 25 let věku jsou tudíž klienti cenově znevýhodňováni nejvíce.

Jak na vyšší cenu vyzrát? Někteří mladší klienti využívají bonusu staršího řidiče. Tzn. nechají povinné ručení uzavřít na svého otce nebo staršího známého, který má vyježděný výhodnější bonus. Klient totiž může uzavřít povinné ručení na více automobilů, aniž by o svůj bonus přišel.

Ne všechny pojišťovny však mladším řidičům dávají horší cenu. Například pojišťovna Generali umožňuje mladým řidičům získat slevu 50 %, pokud mají naježděno alespoň 24 měsíců bez nehod.

Tip! Nechcete na povinném ručení zbytečně přeplácet? Srovnejte si ceny na portále Netfinance a získejte povinné ručení už od 1800 Kč.

Povinné ručení kalkulačka

Nehodovost

Bonus u povinného ručení představuje počet měsíců, po které řidič neměl žádnou autonehodu. Čím déle řidič jezdí, tím vyšší je bonus a tím pádem i sleva na pojistném. Co se stane v případě nehody? Za každou nehodu se řidiči odečítá určitý počet měsíců z bonusu. Většinou v rozsahu 24 až 36 měsíců.

Ilustrujme si to na konkrétním příkladu. Řidič jezdí celkem 8 let, což je 96 měsíců. Za tu dobu zavinil jednu autonehodu. Jeho pojišťovna se mu z jeho bonusu rozhodne odečíst 30 měsíců. Výše jeho bonusu je tedy 66 měsíců.

Nájezd

Některé pojišťovny vychází z předpokladu, že čím častěji se řidič vyskytuje na silnici, tím je pro něj riziko autonehody vyšší. Proto jsou schopné dát příležitostným řidičům slevu na pojistném. Na trhu takto funguje například pojišťovna Allianz a Uniqa.

Slevové kódy

Jak přesně cenové zvýhodnění dle počtu ujetých kilometrů vypadá? Klient si sjedná pojištění do zahraničí, odhadne svůj předpokládaný nájezd kilometrů a na začátku a na konci pojistného období pošle pojišťovně fotografii tachometru, aby se zjistilo, kolik ve skutečnosti najezdil. Pokud ujel méně, než byl jeho odhad, pojišťovna mu část peněz vrátí. Pokud stanovený limit překročil, musí doplácet.

Technické parametry automobilu

Vyšší ceny se můžou dočkat vlastníci vozů s vyšším objemem motoru a vyšším výkonem. V nedávné době začaly některé pojišťovny řidiče segmentovat i podle hmotnosti motoru – čím těžší automobil, tím vyšší částka pojistného.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*