Zajímavé věci, které jste o eBay nevěděli

Zajímavé věci, které jste o eBay nevěděli

Ještě než vznikl eBay, byly aukce vyhrazeny zejména bohatým lidem a osobnostem, které se ucházely o drahé obrazy, různé sběratelské předměty, auta a nemovitosti. V roce 1995 přišel Pierre Omidyar (otec eBaye) na to, jak pořádat aukce online tak, aby bylo možné okamžitě stanovovat ceny a to odkudkoliv. Ačkoliv už je na trhu mnoho napodobenin eBaye, tento aukční portál je ze všech největší, spojuje celý svět a bylo by škoda nedozvědět se o něm pár věcí, které jste nevěděli.

V prodeji vedou Britové

Podle průzkumů mají Britové největší množství prodejů v přepočtu na obyvatele. První věcí, jakou zde Britové prodali, bylo album od Scorpions s názvem „You and I“.

První prodaná věc

První prodanou věcí na eBay bylo rozbité laserové ukazovátko. eBay pro jistotu kontaktoval kupujícího, aby ho ujistil, že je ukazovátko rozbité. Nakonec se ukázalo, že kupujícím je sběratel rozbitých laserových ukazovátek.

Prodané město

Na eBay je možné prodat dokonce i město. První město se zde prodalo v roce 2002, šlo o kalifornský Bridgeville. Ačkoliv má toto město jen 28 obyvatel, prodalo se za 1,77 milionu dolarů.

Věci, které se prodávat nesmí

Ačkoliv to vypadá, že je možné zde prodávat cokoliv, není tomu tak. Podle pravidel zde není možné prodávat lidské duše, protože neexistují. Dále zde není možné prodávat části lidského těla. Aby se zabránilo šíření úchylných prodejců, je zde dokonce zakázán prodej spodního prádla, které někdo úmyslně použil.

eBay jako druhá volba

eBay se původně mělo jmenovat úplně jinak, původně mělo jít o EchoBay nebo o AuctionNet. Ebay měl být portálem, který bude informovat o ebole, nakonec se však tato doména použila právě pro aukční portál.

ebay-189065_960_720

Zhruba čtvrtina všech mincí a dvě třetiny starožitností jsou podvody

Na eBay se nevyplatí nakupovat historické ani sběratelské předměty, natož starožitnosti. Podle soudních dokumentů je dokonce 70 procent věcí značky Tiffany falešných. Ačkoliv bylo mnoho stížností, soud nakonec rozhodl, že eBay nemá žádnou právní odpovědnost za sledování pravosti prodávaných položek.

Na eBay se objevil vzácný tvor

Díky eBayi byl objeven nový živočišný druh a sice vzácný mořský ježek, který byl v roce 2004 předmětem aukce. Nejedná se o ojedinělý jev, díky eBay bylo údajně objeveno hned několik živočišných druhů, které jejich majitelé neznali a chtěli je prodat.

Nejdražší položka

Zatím nejdražší vydraženou položkou zde byla gigajachta, která byla prodaná za 168 milionů dolarů. Tento prodej byl pro mnoho makléřů signálem, že by své prodeje měli přesunout právě na eBay.

O autorovi Makawiel

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*