Je čas chystat palivové dřevo na další sezóny

Topení dřevem je levné, musí se ale plánovat s předstihem. Pouze topení suchým dřevem je dostatečně výhřevné a též ekologické. Ale dřevo potřebuje schnout i několik let. Objednejte si proto dřevo pro další zimní sezóny už nyní.

Čerstvě pokácené dřevo musí schnout tři až čtyři roky. Pokud nejde o kulatinu, ale o dřevo naštípané, zkrátí se tato doba zhruba na polovinu. S tímto časovým předstihem musí každý, kdo používá palivové dřevo na topení či též na vaření, počítat.

Topení mokrým dřevem není ekonomické ani ekologické

Mokrým dřevem rozhodne netopte. Hůře hoří, je nutné si pomáhat podpůrnými prostředky. Navíc energie se při topení mokrým dřevem nejdříve spotřebuje na jeho vysušení a dřevo hoří až následně. Výhřevnost tak znatelně klesá.

Dalším problémem je neekologičnost topení mokrým dřevem. Rozdíl, když se topí mokrým a suchým dřevem, poznáte snadno pohledem na to, co se valí z komína. Spaliny od suchého dřeva jsou nepostřehnutelné okem i čichem. Máte pocit, že v domě, kde se topí kvalitním suchým dřevem, snad ani netopí. Kdo však láduje do kamen či kotle dřevo mokré, ten zamořuje okolí škodlivinami, dýmem a zápachem.

Jaké dřevo tedy nakoupit?

Málokdo je schopen vyrazit do lesa na dřevo a zajistit si jej vlastní samovýrobou. Dřevo je pak sice levné, ale výsledek se prodraží nutností mít k ruce často zkušeného dřevorubce, auto na svoz, štípačku dřeva, pilu a velký dřevník na dlouhodobé sušení většího množství dřeva. Za výhodné se proto pokládá nákup dřeva jako polotovaru. Jde o dřevo připravené na správnou délku polínek, jakou potřebujete pro vaše kamna, krb nebo kotel. Současně má být toto dřevo naštípané.

Tento typ palivového dřeva patří po sečtení všech nákladů na výrobu mezi nejlevnější. Zcela zásadně se zkracuje doba na vysušení dřeva. Tím se i úměrně snižuje potřeba prostorů na jeho sušení. Optimální je si každý rok koupit během jara a léta naštípané dříví na sezónu, jež bude aktuální za dva roky.

Levné dřevo pro Jihomoravský kraj a Vysočinu

Dodavatelem levého palivového dřeva je Nejlevnejsidrevo.cz. Firma má sklady na třech místech: Tišnov-Předklášteří, Dlouhá Brtnice, Chotěboř-Příjemky. Proto je dodavatelským regionem především Jihomoravský kraj a Vysočina.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*