Když doména, tak česká

Když doména, tak česká

S doménou se setkal určitě již každý z nás. Pokud využíváte internet, tak doménu používáte prakticky denně. 

Doména je zkratka výrazu doménové jméno a identifikuje počítač nebo síť.

Je to název, díky kterému se dostanete na konkrétní internetové stránky s odpovídajícím obsahem. Počítač, který je připojený k internetové síti, má jedinečnou adresu IP. Jak jistě víte, IP adresa jsou čísla. Kdybyste měli do prohlížeče namísto adresy zadávat čísla, tak byste si je za jedno snadno nezapamatovali a za druhé nebylo by jasné, jaký obsah stránky vlastně skrývají. A z toho důvodu vznikla doména, která číslice nahradila konkrétním názvem. Například namísto 192.152.1.1. zadáte do prohlížeče třeba www.jetojasne.cz.

S doménou souvisí také koncovky, které v jednotlivých adresách jsou. Obvykle se setkáváte s koncovkami.cz, .com.,  .net, atd. S pojmem koncovka se setkáte pod zkratkou TLD – TOP LEVEL DOMAIN neboli doména nejvyššího stupně a jedná se o jakoukoliv koncovku domény. Pokud se však bude jednat o doménu českou, tak ta spadá pod ccTLD – COUNTRY CODE TOP LEVEL DOMAIN, tedy národní doména určitého státu.                                                                                  

Vlastní ccTLD má i Česká republika a ta se skrývá pod koncovkou.cz.

 

Česká doména.cz je pod ochranou správce české domény CZ.NIC. Sdružení, které spravuje centrální registr a určuje pravidla a podmínky registrace domény. Není však přímým registrátorem. Registraci domény musíte provést přes konkrétního registrátora. Seznam registrátorů v České republice vám poskytne právě CZ.NIC.

Pro příklad si uvedeme například registrátora TELE3. Firma, která již několik let působí na trhu v oblasti internetových a telekomunikačních služeb. Kromě toho, že poskytuje služby registrátora české domény, patří do portfolia jejich služeb také virtuální servery, free hosting, SEO hosting, vps hosting, webhosting, pronájem serveru a mnohé další.

Vlastní doménu může mít prakticky každý. Důležité je také umět jí následně využít a správně prezentovat.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*