Možnosti obchodování pro začátečníky

Možnosti obchodování pro začátečníky

Obliba investování do opcí – neboli kontraktů umožňujících vsadit na to, jakým směrem se podle vás bude vyvíjet cena akcií – dosáhla v roce 2020 rekordní hodnoty, když bylo zobchodováno 7,47 miliardy kontraktů. To představuje 52,4% nárůst oproti předchozímu roku.

Obchodování s opcemi si osvojují jak zkušení, tak noví investoři, což přispívá k jeho explozivnímu růstu. Tyto dvě skupiny si uvědomují flexibilitu, kterou opce poskytují: investoři si mohou uzamknout cenu akcie, aniž by měli povinnost ji koupit.

Obchodování s opcemi může být skvělým způsobem, jak zvýšit svůj příjem, omezit riziko a zároveň se zajistit proti výkyvům na trhu.

Z těchto důvodů mohou být opce doplňkem k akciím ve vašem portfoliu. Když investoři zkombinují obě možnosti dohromady, mají více možností, než kdyby obchodovali pouze s akciemi. Opce mohou fungovat téměř jako pojistka. Například pokud hodnota akcií, které vlastníte, klesne, nákup určitých druhů opcí může pomoci vymazat případné ztráty z vašich akcií.

Opce mohou snížit váš bod zlomu, zvrátit vaši strategii, aniž byste museli prodávat své akcie, a dokonce vám potenciálně umožní stanovit nákupní cenu akcie pod její aktuální tržní cenou.

Navzdory své popularitě není obchodování s opcemi ve skutečnosti tak jednoduché a při jeho zahájení musíte být poměrně taktičtí.

Co jsou to opce?

Opce je smlouva, která dává investorovi právo (neboli opční právo), nikoliv však povinnost koupit nebo prodat určitou akcii nebo ETF, a to za stanovenou cenu (známou také jako „realizační cena“) na určité časové období, které se pohybuje od dnů až po roky. Když tato stanovená doba skončí, opce přestane mít hodnotu a přestane existovat.

Na rozdíl od akcií nepředstavuje opce vlastnictví podkladové společnosti. je to smlouva, představuje potenciál vlastnictví, ale aby se tak stalo, musí být uplatněna. Pokud chcete více opcí, podívejte se, jak začít investovat do kryptoměn.

Dva typy opcí

Než začnete obchodovat s opcemi, budete se muset zorientovat v jejich žargonu, což zahrnuje pochopení jejich dvou druhů: kupní a prodejní opce. Frederick nám je rozebere:

Kupní opce: Tyto opce dávají držiteli (kupujícímu) právo koupit určitý počet akcií (obvykle 100) akcie nebo ETF za realizační cenu, a to kdykoli až do vypršení kontraktu.

Prodejní opce: Tyto smlouvy dávají držiteli právo prodat určitý počet akcií akcie nebo ETF za realizační cenu, a to kdykoli až do vypršení smlouvy.

Toto je základní vysvětlení opcí, ale zapojit se do nich znamená také pochopit různé dlouhé a krátké pozice, které může investor zaujmout. Zatímco akciovou pozici lze často držet po velmi dlouhou dobu, všechny opce nakonec vyprší. S blížícím se datem vypršení platnosti opce zpravidla ztrácejí na hodnotě a mohou skončit jako bezcenné. Volatilita trhu v blízkosti expirace může také zvýšit riziko investora, že opce nebude mít po expiraci žádnou hodnotu.

Jak rizikové jsou opce?

Je známo, že obchodování s opcemi je poměrně rizikové, částečně proto, jak složité může být pro pochopení. Proto je velmi důležité, aby investoři věděli, jak opce fungují, než se do nich pustí. Investovat své peníze do něčeho, čemu nerozumíte, není nikdy chytrý krok.

Riziko, které jako investor do opcí podstupujete, nakonec závisí na vaší roli v kontraktu a na vaší strategii, protože existuje více strategií, které můžete realizovat pomocí různých kombinací opcí.

Protože opční strategie mohou zahrnovat značné riziko, zjistíte, že někteří makléři zavádějí přísná pravidla a kvalifikační kritéria, která vyžadují, aby investoři splňovali určité požadavky.

Jako výhrada k tomu však platí, že ne každá opční strategie je vysoce komplikovaná nebo mimořádně riziková. Některé ze základních strategií jsou poměrně jednoduché a mohou investorům poskytnout účinný způsob, jak se pokusit generovat příjem nebo se zajistit proti riziku – někdy obojí současně.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*