Webhosting – co to je, kde vybrat a na co si dát pozor?

Webhosting je pronájem části cizího serveru pro vaše vlastní webové stránky. Ano, pronajímat lze už dnes cokoliv a ani místo pro život vašich internetových stránek není zadarmo pokud nemáte vlastní server. Samozřejmě můžete využívat bezplatných hostingů tzv. freehostingů, ale u nich nemáte jistotu v podstatě v ničem. Mohou obsahovat chyby, jsou omezené v rozsahu služeb a technickou podporu si lze představit pod radou „Zkoušeli jste to zapnout a vypnout?“. Takže pokud chcete zaujmout kvalitním provedením stránek, je nutné najít také kvalitního poskytovatele webhostingu, který vám za určitý poplatek poskytne nejen místo na svém serveru, ale také vám poskytne další služby, jako je emailová schránka nebo funkční technická podpora. Jenomže jak si vybrat toho správného poskytovatele a nesednout na lep podvodníkům? Vyfiltrujte webhosting, který vám bude vyhovovat, z ostatních nabídek dobře položenými otázkami.

Kolik chcete dát za kvalitní webhosting peněz?

Pokud jste začátečník či si chcete webhosting od daného poskytovatele teprve vyzkoušet, sázejte na levnější variantu. Nemusíte klikat přímo na tu nejlevnější balíček poskytovaných služeb, ale neinvestujte zase zbytečně mnoho. Určitě si promyslete, kolik peněz chcete měsíčně či ročně vynaložit a vyberte si z nabídky takové webhostingy, které odpovídají vámi určené cenové hranice. Ceny jednotlivých webhostingů se pohybují kolem několika korun až po tisíce za měsíc, což je ale pořád zanedbatelná cena v porovnání s tím, na kolik by vás vyšlo provozování vlastního serveru.

Říká o sobě provozovatel webhostingu všechno podstatné?

Jestli o sobě říká všechno, či jestli jsou zveřejněné informace skutečné, to se asi jen tak nedozvíte, ale přesto jsou přehledné a především dostupné informace základ. Určitě byste o poskytovateli webhostingu měli vědět například to, jaký typ serveru používá a kde ho má umístěný.

Dále je potřeba pozor dávat na počet procesů, který má php povolené. Standardně je to okolo 10, tzn. 10 současně prohlížejících si lidí váš web. Při velkém trafficu i toto může být už nedostačující.

Co všechno za své peníze dostanete?

Zajímat by vás měla především velikost pronajatého prostoru, která se uvádí nejčastěji v GB, potom rychlost načítání, ochrana vašich stránek a také možnosti technické podpory. Někteří poskytovatelé nabízí vyzkoušení produktů na několik dní zdarma, což je příležitost pro vás, jak zjistit, co vlastně všechno budete potřebovat, aby poskytovatel měl.

Jak je to s doménou?

Abyste se mohli pustit do prezentování svého obsahu, musíte mít kromě zajištěného místa na internetu tedy webhostingu, také zaregistrovanou doménu, pod kterou vás potom uživatelé naleznou. Někteří poskytovatelé webhostingu nabízí společně s pronájmem i samotnou registraci. Nebojte se těchto služeb využít, protože jak webhosting, tak doména se pronajímají jenom na určitý čas a potom se musí obnovit. Když je budete mít takto společně, nebudete muset myslet na prodloužení jednoho i druhého, takto to uděláte snadno ve stejný čas.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*