<strong>Realitní trh 2023: Vyčkávání na cenový obrat?</strong>

Realitní trh 2023: Vyčkávání na cenový obrat?

Zatímco poslední dekádu ceny bytů rostly často až překotným tempem, období mezi létem 2022 a jarem 2023 přineslo úplně jiný vývoj. Po dlouhé epoše, jejíž konec někteří ani nečekali, přišel cenový pokles. Je pravdou, že jen v některých lokalitách a zejména u starších bytů, ale to na celé věci nic zásadního nemění. Šlo o první vlaštovku pro trh a bude se několik let jen zlevňovat? Nebo se vrátí nemovitosti k růstu, jakmile Česká národní banka uvolní svá opatření? Hypoteční trh je zamrzlý a nedá se očekávat, že s příchodem jarních měsíců roztaje do podoby, na kterou jsme byli ještě poměrně nedávno zvyklí. Kdy tedy dojde ke zvratu? Názory odborníků se různí.

Hypotéky jsou pro mnoho lidí nedostupné

Zvyk, při kterém je financována nemovitost hypotečním úvěrem, je v ČR zažitý. Jen málokdo má cash, aby mohl zaplatit své nové bydlení v hotovosti a doba, kdy sazby byly na úrovni dvou procent ročně, byla pro takové půjčky velmi příhodná. Nyní jsou ale sazby nad šesti procenty a nedá se očekávat, že v brzké době klesnou na přijatelnou úroveň. Dvoutýdenní REPO sazba České národní banky je na 7 % už od června 2022 a její snižování v roce 2023 bude jen velmi pozvolné. Pokud k němu tedy dojde, protože někteří odborníci očekávají pokles této hodnoty až pro první měsíce roku 2024. Co těší drobné střadatele a jejich spořicí konta, nedělá radost zájemcům o vlastnické bydlení. Omezení je dost, mnohým tedy nezbývá než čekat na lepší zítřky. V dnešní době se většina nemovitostí pořizuje jen za hotové, investoři mají dostatek prostředků a umějí si vyjednat zajímavé slevy.

Přijde v brzké době změna?

Nečeká se, že tu bude už za týden, ale většina majitelů nemovitostí nechce prodávat „pod cenou“. Ceny nemovitostí v čase jen rostou, pokud se podíváme do cenových hladin na přelomu tisíciletí, mnozí si jistě postesknou, že nekupovali tehdy víc bytů, pokud měli k dispozici hotovost nebo dosáhli na úvěr. V příštích měsících se na trhu nečeká zásadní změna, pokud k ní dojde výhledově, bude jen velmi pozvolná. K hypotékám za dvě procenta se už v této dekádě patrně nevrátíme, byl to vývoj, který je pro hypoteční trh skutečně nezdravý.

Nebankovní hypotéka?

Jedna z možností, jak dočasně vyřešit nedostupnost bankovních hypoték je požádat o nebankovní hypotéku. Tu může žádat už od 500.000,- a její hlavní výhodou je, že pro ni neplatí tak přísná kritéria pro schválení, protože nespadají pod pravidla ČNB. Je ale vždy zvážit všechna pro a proti, protože na rozdíl od bank, zde může být vyšší úroková sazba a tak tedy i splátka.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*