Sloučení více půjček do jedné. Vyplatí se?


Máte několik jednotlivých půjček? Potom jistě víte, že jednotlivé splátky vám ukrojí podstatnou část rozpočtu, stejně jako jste nuceni hlídat termín splátky každé z nich. Pokud si pokládáte otázku, zda by nešly sloučit do jedné jediné, odpovíme vám kladně. To, co byste měli poptávat, je konsolidace půjček. Dnes je celkem hojně nabízena jak různými bankami, tak ji nabízejí i nebankovní společnosti. Zajímá vás, zda se vám vůbec může vyplatit? Podívejte se s na odpovědi, a to hned v několika oblastech.

Jednoduchost splácení

Zde se konsolidace zaručeně vyplatí. To proto, že už nebudete mít několik různých termínů. Tím, že půjčky sloučíte do jedné jediné, vznikne i nový splátkový kalendář. Rázem budete platit jenom jednu jedinou splátku, a to v jeden jediný termín. V tomto ohledu se vám možnost sloučení půjček do jedné rozhodně vyplatí. Ušetříte si mnoho času a starostí. Jeden přesný termín se přece jenom lépe pamatuje, než několik různých.

Výhodnost splátky

Podívejme se i na to, zda se vám sloučení vyplatí s ohledem na výhodnost splátky. Když si nyní všechny vaše měsíční splátky sečtete, tak získáte určitou sumu. Při rozhodování o konsolidace je dobré tuto sumu porovnat s tou, kterou by činila hodnota nové splátky. A to je ten okamžik, kdy se rozhodujete, zda se vám to vyplatí, nebo ne. Jak takovou výhodnou splátku poznat?

  • Měla by být nižší, než původní součet
  • Splácet byste měli kratší dobu
  • Výši splátky je možné si nastavit

Úroková sazba a RPSN je to hlavní

Zda se vám sloučení vyplatí, je třeba zhodnotit i podle dalších dvou ukazatelů. Musíme o nich říci, že patří k těm, které jsou celkem důležité. Určují totiž celkovou výhodnost vašich půjček. Dnes není problém sloučit jak bankovní, tak i nebankovní půjčky. A ty jste si brali s určitým úrokem a s určitým RPSN. Jsou to procentuelní hodnoty, které jednoduše u sloučené půjčky porovnáte s těmi původními. Pokud dojde k tomu, že u sloučeného úvěru budou dané sazby výrazně nižší, než tomu bylo u předchozích, a splácení nebude nijak přehnaně dlouhé, je možné říci, že se vám daný krok vyplatí.
TIP: půjčka v insolvenci

Co ale v případě, kdy budou sazby vyšší? Ponechte si raději stávající půjčky. Může také nastat taková situace, kdy u některých půjček bude sloučení vycházet lépe, a u jiných nikoliv. Jak se v takovém případě zachovat? Spojte si do jedné jenom ty, které budou moci být zvýhodněny. Ty ostatní ponechejte.

Zajímejte se o to, co může být sloučeno

Aby se vše vyplatilo, je vhodné, aby bylo možné sloučit všechny vaše závazky. Čím více jich bude, tím lépe. U klasických možností můžeme říci, že s nimi pravděpodobně žádný velký problém mít nebudete. Jedná se třeba o takové úvěrové produkty, jako je například:

  • Bankovní a nebankovní spotřebitelská půjčka
  • Kontokorent
  • Kreditní karta

Jsou ale i další půjčky, které dnes v úvěrovém segmentu najdete. Jaké mohou jít příkladem? Určitě je to třeba okamžitá půjčka pro dlužníky
. Nebo máte jakoukoliv jinou? Ptejte se na to, zda je možné ji spojit s ostatními. Ideální stav je ten, kdy s tím není jakýkoliv problém.

Zajímejte se i o podmínky

Poslední, na co hledět, jsou jednotlivé různé podmínky. Spojené jsou třeba s tím, co všechno je nutné splnit, nebo jak administrativně náročný daný přesun bude. Také se zajímejte o to, zda vás nečekají poplatky, a to jak předem, tak i v průběhu slučování. To vše může následně naznačovat, že daný přesun přece jenom nebude až tak výhodný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Myslete na to a nejprve si vše raději prostudujte. To je cesta, jak rozhodně neudělat chybu. Na první pohled se sice vše může zdát ideální, ale nadměrná náročnost, nebo dodatečné poplatky celou vaši snahu o velké zvýhodnění půjček mohou poměrně výrazně zhatit. Proto buďte na pozoru.

 

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*