Vzorové obchodní podmínky podle nového občanského zákoníku + podrobné informace na co si dát pozor!

Vzorové obchodní podmínky podle nového občanského zákoníku + podrobné informace na co si dát pozor!

Dnešním dnem (1.1.2014) se změnila hlavní zákonná norma upravující prodej na internetu – občanský zákoník. Nový zákon číslo č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „NOZ“), nahrazuje původní normu č. 40/1964 Sb. Změn je od dneška velké množství, a proto se na ně z pohledu e-shopů podíváme.

Zásadní změny

Nově byste měli jako prodejce dávat zákazníkovi (spotřebiteli) obchodní podmínky, které jsou součástí kupní smlouvy, v archivovatelné podobě. Pokud tak neučiníte, mohou vás čekat sankce. Proto se nově doporučuje obchodní podmínky přikládat do přílohy e-mailu s potvrzením objednávky.

Druhou velmi zásadní změnou týkající se obchodních podmínek je podle NOZ povinnost zobrazit obchodní podmínky zákazníkovi ještě před uzavřením kupní smlouvy. Nově to znamená, že na obchodní podmínky není možné jen odkazovat z věty „Odesláním objednávky souhlasíte s obchodními podmínkami„, ale je nutné je přímo zobrazit. To se nově řeší vložením scrollovatelného pole přímo do nákupního košíku.

Třetí velmi zásadní změnou je, že musíte nově spotřebiteli dát k dispozici tzv. „formulář pro odstoupení od kupní smlouvy“. Podstatným problémem může být, že vy jako prodejce formulář musíte poskytnout, ale spotřebitel ho nemusí využít a může odstoupení od kupní smlouvy oznámit i jakýmkoliv jiným srozumitelným způsobem, jako doposud. Jak by měl takový formulář vypadat můžete vidět jako vzor zde. Zatím není zcela jasné, zda se musí formulář tisknout a zasílat v zásilce, nebo zda ho stejně jako obchodní podmínky stačí přikládat k objednávce v příloze potvrzovacího e-mailu, ale to se ukáže v následujících dnech. Osobně se přikláním k výkladu, že by mělo stačit zaslání e-mailem v příloze.

Dalších změny jsou spíše termínové a méně výrazné, nicméně je dobré o nich vědět. Pokud chcete celou problematiku nastudovat dopodrobna, doporučuji dvoudílný seriál ne webu EshopKontultant.cz zde: 1. díl a 2. díl.

Jako příklad můžete tento obchod: konopne24.pl označit jako certifikovaný jako „trusted shop“.

Kde sehnat nové nezávadné obchodní podmínky?

Obchodní podmínky jsou tak složitý dokument, že je dobré ho vždy konzultovat s právním zástupcem. Zpravidla se kopírují od konkurence nebo z jiných nekonkurenčních webů, ale to není správné. Ne proto, že prakticky krademe cizí práci, ale proto, že mohou mít obchodní podmínky chyby, které zkopírujeme.

V tomto směru zde máme Asociaci pro elektronickou komerci (APEK), která se dlouhodobě stará mimo jiné i o zvýšení úrovně elektronické komerce v Česku. Vydává a pravidelně aktualizuje vzorové obchodní podmínky, které dává ke stažení volně k dispozici. Od nového roku má k dispozici i novou verzi pro rok 2014 (členům byla zpřístupněna i před rokem 2014), kterou slibuje nyní od 1.1.2014 zpřístupnit všem. Do doby vydání tohoto článku (1.1.2014 11:45 hodin) však byly zveřejněny ke stažení pouze podmínky platné do konce roku 2013, proto přikládáme ZDE přímý odkaz na stažení vzorových obchodních podmínek pro rok 2014. Počítáme, že v brzkých hodinách se verze i na veřejné stránce ke stažení objeví.

Vzorové obchodní podmínky od APEKu mají v sobě komentáře, které když se aplikují, tak by obchodní podmínky měly být bez problémů.

O autorovi

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*