Cvičení je důležité pro každého, kdo pracuje s počítačem

Cvičení je důležité pro každého, kdo pracuje s počítačem

Na počítači v dnešní době pracuje spoustu lidí. I když jde o zaměstnání, kde se člověk fyzicky nenadře, musí zase dávat pozor na to, aby jej po mnoha prosezených hodinách nebolela záda, krční páteř, bedra, zápěstí nebo třeba oči. Poradíme vám, jak tyto problémy eliminovat!

Základním pravidlem je dobře nastavená židle

Kromě zdravého životního stylu, dostatku pohybu a celkově dobré fyzické kondici (není nutné být ve formě jako bojovníci MMA) je naprostým základem pro to, abyste mohli bezbolestně fungovat při práci s počítačem, vlastnit kvalitní židli, kterou lze nastavit dle vašich potřeb. Při sezení by měly být vaše dolní končetiny mírně rozkročeny zhruba na šířku ramen, měly by se navíc dotýkat celou plochou země. Nedoporučuje se sezení stylem „noha přes nohu“, během kterého se stlačují cévy.

Pokud nemáte dostatečně prostorný stůl, určitě je vhodné mít židli s podpěrami pod lokty – ulevíte díky tomu svým zádům a lopatkám. Důležitá je rovněž poloha zápěstí, které nesmí být zalomené, čehož lze snadno docílit pomocí gelové podložky a taky anatomicky tvarované myši a klávesnici. Syndrom karpálního tunelu, který je velmi častý právě u lidí, pracujících s PC, u vás nebude mít šanci.

Monitor pak musí být přímo před vámi a ideální je mít jen jeden větší – při používání více monitorů, kdy často otáčíte hlavou, se velmi namáhá krční a také hrudní páteř.

Bolí vás ze sezení záda nebo máte problémy s očima? Musíte cvičit!

Většinou každý ví, jak by měl u počítače sedět, reálně se ale mnohdy přistihne v pozicích a polohách, za které by jej ortoped rozhodně nepochválil. Nepřirozené jednostranné zatěžování určitých svalů pak vede k problémům, kterým přitom lze snadno předejít – cvičením!

Tím se samozřejmě nemyslí, že byste měli podávat bůhvíjaké výkony, stačí si pravidelně protahovat problematické partie (bedra, krk, zápěstí) a udělat si třeba krátkou procházku, která kromě jiného pomůže také nohám – vše byste měli opakovat alespoň každé 2 hodiny. Jak už bylo řečeno, nedílnou součástí při sedavém zaměstnání je také mimopracovní dostatek pohybu a zdravá strava, abyste nedopadli jako účinkující v pořadu Tlouštíci.

Zapomínat bychom neměli ani na péči o oči, která také patří k věcem, jenž mnoho lidí, trávící hodně času před monitorem, zanedbává. Kromě pravidelných návštěv očního lékaře si vhodně upravte jas a kontrast obrazovky a nezapomínejte pravidelně (cca každých 20 minut) „promrkávat“ – během práce na PC člověk totiž mrká až 5x méně než obvykle, což pochopitelně není dobré.

Důležité je ale umět taky odpočívat – vhodným psychickým odpočinkem může být třeba hraní v online casinu, během kterého jistě zapomenete na všechny starosti a stres. Pamatujte však na to, že se nic nemá přehánět a neměli byste této zábavě věnovat příliš mnoho času na úkor rodiny nebo přátel.

18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*