Internet žije rychlými půjčkami. Přistupujte k nim zodpovědně!

Internet žije rychlými půjčkami. Přistupujte k nim zodpovědně!

Když peněženka zeje prázdnotou, stačí párkrát kliknout a za pár desítek minut na účet přistane několik tisíc korun. Ano, v dnešní době je půjčování peněz jednodušší než kdy předtím. Doménou internetu se staly rychlé půjčky, SMS půjčky, půjčky do výplaty, mikropůjčky… Bez ohledu na název je podstata tohoto specifického úvěru stejná – poskytovatelé nabízí menší částky s krátkou dobou splatnosti. A taky s velmi vysokým RPSN. Kdy vám může blesková finanční injekce pomoct a kdy je lepší se jí vyhnout?

Nenechte se zlákat, půjčka je vážná věc

Naštěstí pro spotřebitele jsou na nebankovním trhu pouze rychlé SMS půjčky od prověřených nebankovních poskytovatelů. Vždy tomu tak nebylo, ještě relativně nedávno nabízely půjčky i podvodné firmy a úvěroví predátoři. Drtivá většina podvodníků a lichvářů zmizela do ústraní a vidět jsou pouze poskytovatelé, na jejichž aktivity dohlíží ČNB. Ale je to dostatečné opatření, aby nedocházelo ke zbytečnému zadlužování?

Nebankovní půjčky jsou velmi dostupné. Poskytovatelé sice dle zákona žadatele o půjčku prověřují (tzn. bonitu a registry dlužníků), ale v praxi na tyto úvěry dosáhne téměř každý. Půjčky jsou velkým lákadlem a spousta lidí je využívá, aniž by k tomu měli pádný důvod. Navzdory nižším částkám jde stále o závazek vůči věřiteli a s tím souvisí i riziko sankcí v případě nedodržení smluvních podmínek.

Výběr poskytovatele je klíčový

Dojdete-li k závěru, že vám rychlá půjčka vytrhne trn z paty, neuspěchejte výběr poskytovatele. Vyberte si společnost, která přistupuje k půjčování zodpovědně a půjčí vám pouze v případě, že vám splácení nezpůsobí problémy.

Proč byste měli uvažovat takto? Protože když neprojdete pomyslným sítem, pak je něco špatně. Solidní nebankovní společnosti využívají propracovaný systém schvalování a zamítnutí žádosti lze považovat za varování – své finanční problémy byste měli vyřešit jinak než prostřednictvím rychlé půjčky.

Kdy je vhodná doba pro online půjčku?

Žádat o mikropůjčku proto, abyste si mohli koupit nějakou věc, bez které byste se ještě nějakou dobu obešli, je samozřejmě hloupost. Rychlé půjčky online jsou určeny jako finanční pomoc pro případ, že vám „vypadne“ příjem (zaměstnavatel se opozdí s výplatou, klient zapomene proplatit fakturu…) a vy musíte urgentně uhradit účty nebo jiné neodkladné položky. Pokud máte jistotu v tom, že budete mít z čeho uhradit splátku, aniž byste si museli opět půjčovat, pak je rychlá půjčka dobrou volbou.

 

Napoprvé si můžete půjčit i zdarma

Půjčky online jsou dražší než klasické spotřebitelské úvěry, ale existuje způsob, jak si půjčit několik tisíc korun a nezaplatit ani korunu na poplatcích a úrocích. Někteří poskytovatelé nabízí tzv. první půjčku zdarma – jedná se o akční nabídku pro nové zákazníky a zpravidla ji lze využít pouze jednou.

 

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*