Prodej bytu Praha – Pozor na rizika levného bydlení

Prodej bytu Praha – Pozor na rizika levného bydlení

Vzhledem k současné situaci využívají levnější prodej bytů v Praze i lidé ze střední třídy. O jaký typ nemovitostí se jedná a v jakých částech hlavního města se nachází, najdete ve stručném přehledu. Pozornost věnujte i nejčastějším nástrahám, které s sebou přináší nízká cena bydlení.

Prodej bytů v Praze – seznam levnějších lokalit

Cenově dostupné bydlení nabízí především starší paneláková sídliště:

  • Praha 4 – Chodov, Libuš, Kamík, Háje, Nusle, Krč a Michle
  • Praha 5 – Hlubočepy
  • Praha 6 – Řepy, Břevnov, Ruzyně a Žižkov
  • Praze 9 – Vysočany, Prosek, Černý Most, Hloubětín a Letňany
  • Praha 10 – Dolní Měcholupy, Hostivař a Vršovice

Typ bytu zvedá cenu

Je-li pro vás rozhodujícím faktorem cena bydlení, zaměřte se na třípokojové byty. Nejdráže se totiž prodávají formáty 2+kk nebo 1+1, po kterých je největší poptávka. V těsném závěsu následují drahé garsonky a velkoplošné byty od 4 místností výše.

Panelákový byt a problematika vlastnictví

Na první pohled lákavý družstevní byt můžete sehnat až o 10 % levněji, než stejný v osobním vlastnictví. Pamatujte však na nesplacenou částku čili anuitu. Jako podílníka družstevního bytu vás totiž čekají splátky anuitního úvěru, včetně úroků. Pokud si troufáte uzavřít kupní a vlastnické smlouvybez makléře, nemine vás samostudium příslušných zákonů.

Nepodceňujte stav paneláku a myslete na svůj komfort

Kamenem úrazu může být stavebně technický nález celého objektu, s nímž jako majitel bytu nic neuděláte. I za cenu, že si s sebou vezmete na poradu nějakého stavaře, chtějte vědět, jestli stavba nemá porušenou statiku. Všímejte si, zda nepraskají zdi. S ohledem na budoucí platby za vytápění nepřehlédněte nová okna a zateplenou fasádu. Vyšplhejte až na střechu, do které nesmí zatékat a bedlivě prozkoumejte také rozvody, ať nejsou havarijní.

Obzvlášť ve vysokých domech nepodceňujte existenci funkčního výtahu. Stěhování do 10. patra po schodech by byl vskutku drsný zážitek. Rovněž čistota společných prostor vám leccos napoví o celkové údržbě domu a o povaze sousedů. Pohodlnost bydlení zvyšují též balkon a sklep či komora.

Vyhovuje vám okolí?

Než se na nějakém místě usadíte, zjistěte si, jak často tam jezdí MHD. Na stránkách Dopravního podniku si ověřte dopravní dostupnost v jízdních řádech včetně cen jízdného. Rozhlédněte se, zda poblíž zvažovaného bytu nakoupíte potraviny. Máte-li děti, ušetřete je, pokud možno, dojíždění do mateřské a základní školy. Také se podívejte, jestli jsou pro ně na sídlišti připravená hřiště a mějte na paměti, že hodinová jízda pražskou dopravou do přírody a na koupaliště nebude zrovna splněný sen.

Jak vypadá nejlevnější byt v Praze

Pokud jste zkušený realitní expert, nebude pro vás problém získat obstojný byt za mimořádně nízkou cenu v dražbě po exekuci. V ostatních případech očekávejte za podezřele nízkou cenou družstevní byt ve zchátralém paneláku bez výtahu, kde pod okny hlučí auta a tramvaje.

Prodej bytů v Praze s realitkou či bez?

Chcete-li se zorientovat v cenách pražských nemovitosti bez realitního agenta, pomohou vám přehledy Českého statistického úřadu. Připravte se, že rafinované tabulky s indexy představují dost tuhý oříšek. Než podepíšete jakoukoliv smlouvu, ověřte si vlastníka bytu. Některé údaje o pozemcích, budovách a jednotlivých bytových jednotkách, včetně vlastnických práv, můžete získat prostřednictvím katastru nemovitostí přímo na internetu.

Každá profese má svoje úskalí a vyžaduje praxi. Dobrá realitní kancelář vám může ušetřit desítky hodin, které jinak položíte na oltář dohledávání zákonů, smluv a vhodných bytů ke koupi. Navíc bude mít dokonalý přehled o pražském bydlení ve všech cenových kategoriích a lokalitách a vyřídí vám i nezbytné papíry. Nebo byste přece jen kupovali tento typ bytů bez ní?

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*