Stále se vyplatí tepelné čerpadlo?

Ceny energií zřejmě opět porostou. Od ledna 2024 se totiž vrací poplatky za obnovitelné zdroje i distribuci, které až doposavad byly hrazeny ze státního rozpočtu. Ten ale, zdá se, naráží na pomyslné dno, a proto se budou muset přičinit domácnosti. Spousta rodin tak hledá další způsoby jak ušetřit. A pokládá si rovněž otázku, zda se pořád vyplatí tepelné čerpadlo.

Odpověď zní, jak komu. Tato forma vytápění skutečně není vhodná pro každý dům. Tomu dobře zateplenému domu s minimálními tepelnými úniky ji ale stále lze doporučit. Stejně jako rodinám, které by v budoucnu investovaly do klimatizace a rekuperační jednotky. Obě zařízení tepelné čerpadlo totiž nahradí. Prostory ohřeje, ochladí, a dokonce v nich i vyvětrá. Nemusíte tak větrat okny a přicházet o již zaplacenou energii.

Jak funguje?

Tepelné čerpadlo funguje na principu výměny vzduchu. Princip jeho fungování je následovný: vnější jednotka nasaje vzduch z exteriéru, ohřeje ho a přes vnitřní jednotku vypustí do interiéru. Velmi zjednodušeně řečeno. Na trhu se setkáte s tepelnými čerpadly čtyř druhů. Jedná se o čerpadla země – voda, voda – voda, vzduch voda a čerpadla z odpadních vod. Pro rodinné domy je nejvhodnější tepelné čerpadlo vzduch – voda.

Jak ušetřit?

Tepelná čerpadla bohužel nejsou zrovna levnou záležitostí. Vstupní investici vám ale razantně sníží státní dotace v rámci programu. Nabízí se programy Nová zelená úsporám, Oprav dům po babičce, ale rovněž Kotlíkové dotace. Výše podpory může dosáhnout až 180 tisíc korun.

Ušetřete na montáži

Dále se nabízí úspora za montáž. Věděli jste, že tepelné čerpadlo si můžete zapojit sami? Na odkazu tepelné čerpadlo svépomocí se dozvíte, jak na to. Najdete tu schéma zapojení tepelného čerpadla i konkrétní postup krok po kroku doprovozený fotografiemi. I to představuje nemalou finanční úsporu.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*