WordPress dosáhl drtivé převahy na poli webových stránek: Jak se mu to povedlo?

WordPress dosáhl drtivé převahy na poli webových stránek: Jak se mu to povedlo?

WordPress se stal nejrozšířenějším redakčním systémem na světě, běží na něm zhruba 30% všech webů a podle aktuálních statistik si v budoucnu povede ještě lépe. Někteří ho milují, jiní ho nenávidí, ale fakt, že se stal nejvyhledávanější platformou pro tvorbu webů a blogů, z něj dělá krále redakčních systémů. Představíme si důvody, proč je tak populární, šokující statistiky i důvody, proč představuje pro uživatele hrozbu.


cms-265127_960_720Pokud WordPressu příliš neholdujete, začneme základy. Jedná se o blogovací platformu WordPress.com, kde je možné provozovat free blog, ale i o samostatný redakční systém (WordPress.org), na kterém se staví celé weby. Na světě je teprve od roku 2003, ale od svého vzniku zažil strmou cestu vzhůru. Nutno podotknout, že je WordPress stejnou senzací, jako třeba Facebook, ovšem s tím rozdílem, že Zuckerberga znají za každým rohem a zakladatele WordPressu, jazzového fanouška Matta Mullenwega, zná je málokdo.

Proč zrovna Wordpress

WordPress nabízí snadno ovladatelnou administraci, ve které se i amatér naučí pracovat během jediného dne. Uživatelé mají k dispozici téměř 40 tisíc pluginů, které umožňují libovolné rozšiřování jeho základních funkcí. Komě placených šablon se nabízí přes 30 tisíc free šablon, se kterými lze snadno dosáhnout originálního vzhledu. Wordpress se rychle instaluje a webové stránky na něm lze budovat bez jakýchkoliv znalostí kódování.

Podíl nejpopulárnějších blogovacích platforem

a

Zajímavé statistiky, které vyrazí dech:

  • Blogy na WP mají každý měsíc cca 16,3 miliardy návštěvníků
  • Každý den vznikne 50.000 webů na WP
  • Aktuálně na WP běží zhruba 60 milionů webů
  • WP blogů je 76,5 milionu
  • Každý měsíc se přibude na WP blozích 61,8 milionu příspěvků
  • 51% všech příspěvků je napsáno v angličtině
  • Každý měsíc přibude na WP blozích 55,4 milionu komentářů
  • WP se řadí mezi 500 nejvýznamnějších značek na světě
  • WP je podporován všemi operačními systémy chytrých telefonů
  • Weby na WP tvoří 23% z 10 milionů nejoblíbenějších webů na světě

Kámen úrazu Wordpressu

security-265130_960_720Touha být nejrozšířenějším redakčním systémem udělala z Wordpressu doslova výzvu pro hackery z celého světa, aby našli způsob, jak se do jeho systému snadno nabourat a využívat ho pro rozšiřování spamu nebo nebezpečného obsahu. To je také jedním z důvodů, proč se musí Wordpress neustále aktualizovat, stejně tak jako seznam podporovaných pluginů.

Počet útoků na weby na Wordpressu každým dnem roste. Zatímco se zdál být ještě před 5 lety jako relativně bezpečná volba, dnes se kvůli jeho bezpečnosti mnoho lidí poohlíží po jiných redakčních systémech nebo přímo po redakčních systémech na míru, u kterých nehrozí tak snadné napadení.

wordpress-973439_960_720

WordPress komunita

Nebudeme ovšem malovat čerta na zeď, pluginy pro zabezpečení jsou v kombinaci se zálohováním FTP a databáze účinným řešením, jak hodit případné hackery za hlavu. Pokud Wordpress milujete, patříte do jedné z největších komunit na světě. Jako fanoušci můžete navštěvovat nejvýznamnější setkání příznivců Wordpressu a sice WordCampy. Doposud proběhlo cca 350 WordCampů a to ve více než 150 městech ve 48 zemí světa.

O autorovi Makawiel

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*