3D tiskárny zažívají obrovský rozmach
Working 3d printer

3D tiskárny zažívají obrovský rozmach

V posledních několika letech jsou 3D tiskárny posouvány do popředí, ostatně není se čemu divit, protože se začínají využívat v mnoha i specifických oblastech, jako je například protetika. V podstatě 3D tiskárny podle digitální předlohy vytváří trojrozměrné pevné objekty.

Vytvoření 3D objektu je dosaženo takzvanými aditivními procesy, což znamená, že se na sebe postupně pokládají vrstvy materiálu, dokud není výsledek hotový. Na každou z těchto vrstev je možné nahlížet jako na tence nakrájený průřez objektu. Opakem 3D tisku je subtraktivní výroba, při níž je do kovu anebo plastu vyřezováno či vydlabáváno frézou.

Velkou výhodou také je, že pomocí 3D technologie je možné vyrábět složité tvary s použitím menšího množství materiálu, než by tomu bylo v případě tradičních výrobních metod. V nabídce je několik různých tiskáren, a navíc seženete i zajímavé příslušenství pro 3D tiskárny.

Jak 3D tiskárny fungují?

Všechno začíná 3D modelem, který si můžete vytvořit buď sami, nebo si ho stáhnout z 3D knihovny, jichž je na internetu hned několik. Potřebujete i software. Opět existuje hned několik variant – od průmyslových programů až po programy, které jsou volně dostupné a stažitelné.

Začátečníkům doporučujeme začít s Tinkercad, neboť je zdarma a funguje online, takže nic neinstalujete do počítače. Tinkercad má dokonce k dispozici lekce pro začátečníky a má integrovanou funkci pro export modelu do souborů pro tisk (.STL či .OBJ). Jakmile budete mít k dispozici tisknutelný soubor, dalším krokem je příprava modelu pro tisk.

3D tiskárna potřebuje model laicky řečeno „nakrájený“ a k takovému účelu slouží software, jemuž se říká slicer (neboli kráječ). Slicer připravený model rozkrájí na jednotlivé vrstvy a nyní je model připraven k tisknutí.

3D tisk a jeho uplatnění

Technologie 3D tisku nachází uplatnění v takřka všech průmyslových odvětvích – spotřební zboží, průmyslové výroby (výrobní nástroje, prototypy, funkční díly pro konečné použití), zubní protetika, protézy, architektonické makety, rekonstrukce fosilií, replikace starověkých artefaktů, rekonstrukce důkazů ve forenzní patologii, filmové rekvizity a podobně.

Společnosti od konce 70. let používají 3D tiskárny ve svém konstrukčním procesu k vytváření prototypů. Důvod je jednoduchý. Potřebujete zrealizovat prototyp svého nápadu? V takovém případě během pár dnů vytvoříte 3D objekt přes tiskárnu, zatímco jinými metodami by vám to zabralo i několik týdnů. Proces šetří čas a je i relativně levný, neboť se objedete bez speciálních nástrojů a drahých forem.

Běžně jsou 3D tiskárny součástí automobilové výroby. Spousta automobilek prostřednictvím nich totiž tiskne náhradní díly a automobiloví nadšenci po celém světě používají 3D tištěné součástky k renovaci starých vozidel.

V leteckém průmyslu se tisknou zase palivové trysky i některé motorové prvky, které se dříve vyráběly zvlášť, a poté se spojovaly dohromady. Pomocí 3D tisku se tyto prvky vyrobí rovnou v celku, a tím je motor pětkrát silnější a váží o čtvrtinu méně. Pozoruhodné, nemyslíte?

Co se týče obuvi, do 3D tisku se pustila společnost Adidas, která tímto způsobem vyrábí mezipodešve do řady bot Adidas 4D. V zubním průmyslu zase touto cestou vznikají zubní náhrady a korunky.

Kde koupit 3D tiskárnu a náhradní díly na ni?

Jestliže se chcete plně ponořit do 3D tisku, pořiďte si jednu tiskárnu i domů. Pro domácí použití nejsou zařízení tak drahá a na širokou nabídku se podívejte třeba na stránkách firmy Sharplayers. Prodává i náhradní díly pro 3D tiskárny, materiály, ba dokonce různé příslušenství.Tak neváhejte a pusťte se do výběru.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*