Jak dlouho budeme pracovat na odvod daní?

Jak dlouho budeme pracovat na odvod daní?

Den daňové svobody v naší zemi je letos o jeden den dříve než v minulém roce. Na kdy připadá a co tento pojem vlastně znamená?

Každá země má vlastní den daňové svobody

Pokud vás zajímají ekonomické údaje zemí Evropské unie, jistě jste již znalí v tom, jak se pohybují devizy. Tyto údaje je vždy dobré sledovat dlouhodobě a dělat si o nich záznamy. Můžete tak sledovat kurz euro nebo kurz dolaru a budete mít vždy přehled o konkrétním dění.

Ještě zajímavější je ale i porovnávání jednotlivých ekonomických údajů evropských zemí. Den daňové svobody totiž v České republice rozhodně není příznivý.

Česko je v druhé polovině

Co vlastně pojem den daňové svobody znamená? Jednoduše se takto označuje počet dnů, po které budeme jako daňoví poplatníci pracovat na odvod všech daní.

Naše země je přitom v žebříčku až v druhé polovině. Nejlepší postavení má Rumunsko, to už svůj den daňové svobody dávno mohlo oslavit. Lidé v této zemi totiž pracují pro stát vůbec nejnižší počet dnů ze všech – „pouhých 115 dnů“.

Zdá se vám to hodně? Počkejte, až přijde řada na nás. Bude to ještě hodnou chvíli trvat. Jsme totiž až ve druhé polovině všech států.

Do 150 dnů jen pár států

Nejlepší podmínky, co se týče odvodů daní mají kromě Rumunska také další státy. Jedná se o Bulharsko, Litvu, Lotyšsko a Maltu, které mají tento den v limitu do 150 dnů. Následují další státy.

Do 160 dnů musejí pracovat pro stát lidé ve Velké Británii, Estonsku, Kypru, Irsku, Polsku a Slovensku. Ano, všechny tyto země mají z tohoto pohledu lepší podmínky než my.

Česko na úrovni Norska a Portugalska

Den daňové svobody v naší zemi letos připadá až na 18. června. Do té doby obrazně řečeno pracujeme jen na výběr daní. V České republice je tedy potřeba 169 dnů, než tohoto dne dosáhneme. Jsme tak na úrovni Norska, Slovinska a Portugalska.

Den daňové svobody letos bude 18. června.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*