Proč sáhnout po sportovní podprsence? Jde i o zdraví

Proč sáhnout po sportovní podprsence? Jde i o zdraví

Leckomu by se mohlo zdát, že sportovní spodní prádlo je jen výstřelek fitness módy a diktát aktivního životního stylu. Jenže kdo se stále brání tomu pořídit si k pohybu sportovní podprsenku, zadělává si i na zdravotní problémy.

Prsa potřebují oporu

Ňadra jsou velmi citlivé části ženského těla, a zaslouží si proto maximální péči. Běh či jiné kardio cvičení je může silně zatížit a kvůli nekontrolovatelným pohybům pak mohou ženu značně bolet. Během sportování klasická podprsenka nestačí a není ani pohodlná. Sportovní podprsenky jsou naopak vyvinuté speciálně pro to, aby držely poprsí na místě, zpevněné a chráněné. Prsní vazy jsou jemné, lehce dojde k jejich natažení, obzvláště během aktivního pohybu, a tím může postupně docházet k jejich povadnutí, které už poté nezabrzdíme. Správná opora přináší úlevu nejen ňadrům, ale i zádům a ramenům, protože rovnoměrně dělí váhu na všechny části.

Do fitka, společnosti i na doma

Je velkou chybou, když si žena myslí, že může doma odložit podprsenku bez výčitek. Prsa bohužel potřebují oporu neustále, jinak s přibývajícím věkem budou stále více ochabovat. Podprsenka bez přestání zabraňuje zemské přitažlivosti, aby nechávala ňadra vadnout. Obzvlášť to platí pro ženy s bujným hrudníkem. Neznamená to ale, že bychom měly i doma trpět v kosticové podprsence. Pro tyhle účely lze využít právě sportovní druhy určené pro mírnou zátěž. Jsou lehké a přitom účinné. Sportovní podprsenky se navíc vyrábějí i v atraktivním či ležérnější designu, například v kombinaci s krajkou, průhledným materiálem nebo zajímavě řešenými ramínky. Vybereme si zkrátka na jakoukoliv příležitost.

Sportovní podprsenky jsou k dostání v nejrozmanitějších barvách a vzorech, takže je s klidem můžeme ukázat i mimo zdi cvičebního sálu. Móda dnes dovoluje nosit sportovní podprsenky i k běžnému oblečení. Díky výbornému a efektivnímu designu navíc poprsí získá mnohdy krásnější a plnější tvar, aniž by ho zatěžovaly kostice klasické podprsenky. Díky výztužím už nás nemusí trápit ani zplošťující efekt některých tipů sportovních podprsenek. Jejich výhodou je navíc fakt, že drží pevně u těla, takže se žena nemusí bát, že jí při předklonu vykoukne to, co nemá.

Jak si vybrat tu pravou?

Na začátku je třeba si ujasnit, pro jaký sport podprsenku sháníme. Pro různé druhy sportů se hodí jiné podprsenky. Na klidnější aktivity, mezi které se řadí pilates, jóga nebo strečink, můžeme sáhnout po topech pro mírnější zátěž. Tyto podprsenky jsou lehké, prodyšné, nikde zbytečně nestahují a zároveň zajištují dostatečnou oporu při méně náročných pohybech.

Jízda na kole, in-line bruslení, fitness a posilování, lyžování či pěší turistika – to všechno jsou aktivity, při kterých oceníme podprsenku pro střední zátěž. Ty udržují poprsí blíže u těla, a doporučují se proto pro ženy s většími prsy i v případě lehké zátěže.

Běh je ukázkovou aktivitou, pro kterou bychom měly sáhnout po podprsence pro velkou zátěž. Prsa totiž opakovaným poskakováním dostávají nejvíc zabrat. Bez vhodné opory se může stát, že daleko nedoběhneme a rychle to vzdáme. To platí pro velká i malá prsa. Další druhy cvičení, které si zaslouží vysokou oporu, jsou vedle kardia tenis, aerobik, volejbal i tanec.

Ženy s většími prsy by měly volit široká ramínka. Bude to nejen pohodlnější, ale zároveň to víc uleví jejich zádům a ramenům. Menší ňadra si můžou dovolit zapadnout do podprsenky s tenkými nebo zkříženými ramínky na zádech. Podprsenka by měla dokonale padnout, ani neškrtit, ani nepovolovat při prudkém pohybu. Jako test si můžeme zkusit v kabince poskočit a zjistit, jestli jsme volily správnou velikost. Kdo nakupuje online, může se řídit rozsáhlou tabulkou velikostí a gramáží, která výběr usnadňuje.

Jak na to, aby déle vydržela?

Výhodou sportovních podprsenek je i kvalitní materiál, ze kterého se vyrábějí. Ten cílí na maximální funkčnost, takže je prodyšný a pružný. Dobře saje pot a zároveň rychle schne. Aby topy dlouho vydržely, potřebují dobrou údržbu. Doporučuje se prát je na menší teplotu nebo ručně ve studené vodě. Nepoužívejte k nim aviváže a bělidla a nedávejte je do sušičky a nesušte na topení. To všechno umělá vlákna, ze kterých jsou většinou vyráběná, poškozuje. Výdrž sportovní podprsenky záleží na intenzitě používání. Postupné vytahání a opotřebování materiálu je běžným jevem, a přibližně po roce je dobré podprsenku vyměnit za novou.

Máte doma sportovní podprsenku? A používáte ji jen ke sportu, nebo jste si ji oblíbily i na “normální” nošení?

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*