Ušetřete na grafické kartě bez snížení výkonu 

Ušetřete na grafické kartě bez snížení výkonu 

Grafická karta představuje velmi důležitou součást vašeho počítače. Proč má význam její repasování? Co to vlastně znamená?

Proč je pro počítač důležitá kvalitní grafická karta

Grafická karta se v PC stará o tvorbu obrazu, který potom vidíme. Společně s monitorem nebo obrazovkou notebooku je součástí zobrazovací soustavy vašeho zařízení.

Jinak se nazývá také GPU. Obecně je tato součást navržena tak, aby byla schopna zpracovávat velké množství dat. Obsahuje totiž speciální čip s velkým počtem jader (GPU jader). Díky grafickému procesoru tak prakticky grafická karta umí vytvářet statické snímky a velmi rychle je překreslovat, čímž vytváří iluzi pohybu.

Stejně tak disponuje vlastní pamětí (VRAM), která slouží k ukládání grafických dat. Tato vyhrazená paměť prakticky může mít podobu součástky přímo na grafické kartě anebo se jedná o část, která se pro tento účel vymezí přímo v operační paměti počítače.

Grafická karta proto rozhoduje o tom, jak bude po grafické stránce výkonné celé vaše zařízení. Bez adekvátní grafické karty se tak neobejdou především hráči her, ale také všichni ti, kteří musejí na PC v rámci své profese používat náročné programy.

Jsou to třeba ti, kteří pracují s CAD programy, jako je AutoCAD, nebo vývojáři. Podobně hraje tato součást počítače důležitou úlohu při složitých výpočtech s dvojitou přesností v oblasti vědy a aritmetiky.

Jak na pořízení grafické karty ušetřit

Pro běžný provoz počítače v kanceláři tak stačí i levný model, nicméně výše uvedené speciální činnost vyžadují GPU adekvátně výkonnější, a tedy dražší.

Řešením může být pořízení repasované grafické karty. Tedy v zásadě součásti, která byla krátkodobě již používána. Vesměs se jedná o původní součásti počítačových sestav vývojářských firem. Stejně tak může jít o někdejší součásti výstavních, vzorkových, recenzních či jiných podobných systémů.

Zpravidla se však společnosti např. zde, které se na repase zaměřují, vyhýbají grafikám, které pocházejí z mining rigu a s ním spojenou těžbu kryptoměn. Důraz se samozřejmě vždy klade na serióznost jakéhokoli původního zdroje.

Repasování probíhá rozebráním grafické karty, jejím vyčištěním a aplikací teplovodivé pasty. Měnit se mohou v případě potřeby i tzv. thermal pady, neboli chladící podložky v okolí grafického čipu.

Již repasovaná součást prochází následně zátěžovými testy. Díky tomu jsou zaručeny další roky bezproblémové funkčnosti této komponenty i u dalšího majitele. Spotřebitel je proti případným vadám samozřejmě dále chráněn standardní zárukou vztaženou k použitému zboží, která činí 12 měsíců.

Rozdíl ve funkčnosti nových a repasovaných graficích karet následně není žádný. Profesionální grafická karta vám ale může po repasi ve srovnání s novým modelem při pořízení ušetřit až 70 % z celkové ceny.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*