Válka hackerů v přímém přenosu – podívejte se na live mapu cyber útoků

Válka hackerů v přímém přenosu – podívejte se na live mapu cyber útoků

Každodenně je na světě provedeno doslova tisíce cyber útoků. A to nejenom na „civilní obyvatelstvo“, ale také na vládní organizace a komerční společnosti. Podívejte na zajímavou live mapy, kde najdete aktuální dohledatelné útoků v reálném čase.

Přes příležitostně romantické zobrazení, hackování představuje opravdovou hrozbu. Od krádeže identit, přes shazování IT systémů velkých korporací, krádež údajů o kreditních kartách až po ohrožení státní bezpečnosti. Hacking může a způsobuje škody s enormními finančními důsledky. Jak to ale všechno začalo?

Před příchodem internetu začali hackeři pracovat s technikou nazývanou phreaking, díky které získali přístup k vysoko tarifním mezinárodním hovorům, které pak prodávali se ziskem. V jednom z nejstarších špičkových internetových hackerských případů z roku 1992 se gang, který si říkal Phonemasters, využívat tuto techniku tak, že ukradl mezinárodní kódy platebních karet a prodával je za 2 dolary za kus.

Dnešní cyber útoky jsou podstatně sofistikovanější, a především také četnější. Jak si ostatně můžete prohlédnout na některé z map. Zpravidla nejpropracovanější a nejdůkladněji řešený způsob ochrany proti útokům všeho druhu mají vládní organizace a online casina.  Ta musejí zabezpečit nejen finanční transakce, ale i software, na kterém běží jejich casino hry.

Live mapy hackerských útoků

Jednou z nejpopulárnějších aplikací na sledování těchto útoků je mapa od společnosti Norsecorp.

Norse Map

>Podívat se na mapu<

Norsecorp stopuje největší světové hrozby pomocí inteligentní sítě s více než 8 miliony snímači na více než 6000 aplikacích.

Jak můžete vidět na mapě, doslova každou minut proběhne až několik desítek cyber útoků. Většina ovšem nejsou nijak extra velké a nemá o nich příliš smysl psát. Za poslední dva roky nicméně dva případy vyčnívají.

WannaCry

Jedná se o první známý příklad ransomware operujícího prostřednictvím červa, tj. kusu virového softwaru, který se replikuje a distribuuje sám. WannaCry se šíří jako lavina tím, že se zaměřuje na zranitelnost ve starších verzích operačního systému Windows. Během několika dní bylo napadeno deseti tisíce podniků a organizací ve 150 zemích, včetně britské národní zdravotnické služby (NHS). Pomocí viru WannaCry jim byly zablokovány všechny systémy a útočníci požadovali za odemknutí jednoho počítače 300 dolarů, nebo jejich ekvivalent v Bitcoinech. Iniciátor útoku dosud není znám a je potvrzeno, že si pachatelé vydělali nejméně 73 000 dolarů (asi 1,6 mil. Kč).

Útok na Facebook 2018

Útoku se samozřejmě nevyhnou ani velké sociální sítě. Dne 27. září byla společnost Facebook napadena, když hackeři zneužili tří chyb, které ohrožují údaje nejméně 50 milionů uživatelů. Zatímco soukromé zprávy nebo kreditní karty nebyly kompromitovány, společnost Facebook učinila prohlášení, že hackeři získali osobní informace, jako je jméno a rodné město. Ukazuje se, že tyto chyby byly poprvé zavedeny v červenci, což umožnilo hackerům získat přístupové cookies (možnost přihlásit se bez hesla), ale Facebook si toho nevšiml až do září.

Digital Attack Map

Velmi zajímavá je také mapa DDoS útoků Digital attack map.

>Podívat se na mapu<

DDoS útok (distributed denial-of-service attack) – je označení pro útok na internetovou službu či webovou stránku, při němž se útočníci snaží server zahltit obrovským množstvím požadavků, které způsobí, že se server stane nedostupným pro normální uživatele.

Právě DDoS patří mezi nejčastější typ útoku spojený s vydíráním. Terčem jsou velké společnosti nabízející online služby. Podle tiskové zprávy NTT Security, byla nejčastějším cílem DDoS útoků online casina a přidružené společnosti. Podle zprávy až 20% znich směřuje právě na operáty v hazardním průmyslu.

  • 20 % hazardní a herní průmysl
  • 17 % zdravotnictví
  • 12 % výrobní společnosti
  • 11 % společnosti z technologického sektoru

Právě DDoS útok na jednu z největších pokerových heren Americas Cardroom započal pád největší webové stránky webstresser.org, která zprostředkovávala tyto služby. Letos v květnu bylo zatčeno celkem 6 administrátorů této stránky. Podle předpokladů vyšetřovacího týmu provedli za dobu svého působení více než 4 000 000 cyber útoků.

Další live mapy hackerských útoků

FireEye Cyber

FireEye Cyber Threat Map vám dává pěkný přehled celkových útoků dnes s následujícími daty.

  • Top 5 vykazovaných odvětví
  • Top útočníka podle země

>Podívat se na mapu<

Cyberthreat

Cyberthreat mapa v reálném čase vytvořená systémem Kaspersky, vám ukazuje útoky v reálném čase zjištěné pod jejich různým zdrojovým systémem.

>Podívat se na mapu<

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*