Nebankovní půjčky mohou být dobrým sluhou i zlým pánem…

Každý z nás alespoň jednou v životě uvažoval o tom, že si vezme půjčku zejména v situacích, kdy jsme se ocitli ve finanční tísni. Přihodilo se něco podobného i vám a hledáte, jakou půjčku využít? V případě, že se rozhodnete pro nebankovní půjčky, tak vězte, že vám mohou dobře posloužit, ale také může být špatným pánem.

Krátkodobé nebankovní půjčky

Variantou, jak si snadno a rychle půjčit jsou krátkodobé nebankovní půjčky. Půjčit si můžete pár tisíc korun s tím, že je vrátíte z další výplaty. Jejich výhodou je rychlé vyřízení, jednoduché podmínky, vysoké procento schválených půjček, ale také vyšší úrokové sazby nebo poplatky za půjčení peněz. Půjčit si můžete až deset tisíc korun, což je výhodné, když nutně potřebujete platit nečekané výdaje.

Základní charakteristika těchto půjček před výplatou je vysoká úroková sazba a systém, jakým se peníze splácí. Do žádosti o půjčku uvedete termín do kterého peníze vrátíte. Musí jít o rozmezí maximálně jednoho měsíce. Jestliže vám toto datum nevyhovuje, lze půjčku prodloužit. Hlavním problémem jsou přitom vyšší úroky. Mnoho poskytovatelů vám nabídne první půjčku se splatností 14-30 dní zdarma bez poplatku. Pokud však prošvihnete termín nebo si jej prodloužíte, výhodu půjčky zdarma ztrácíte a musíte uhradit všechny poplatky za půjčení peněz. U půjčky nemusíte dokládat žádné příjmy nebo podepisovat nějaké smlouvy či dokumenty.

 

Dobrý sluha ale zlý pán…

Výše uvedené vlastnosti nebankovní půjčky dávají možnost půjčku získat každému, tedy i osobám s minimálním příjmem nebo bez příjmu. Snadno se tak můžeme dostat do dluhové pasti. Řada zákazníků využívá půjčky před výplatou dlouhodobě a půjčované sumy obvykle po další půjčce opět navýší, což může vést k tomu, že po uhrazení jednorázové splátky rodině nezbyde na základní potřeby a musí potom žádat o novou půjčku.

Zlým pánem se nebankovní půjčky stávají ve chvíli, kdy si půjčujeme zbytečně vysokou částku, s drahým úročením nebo s vysokými splátkami, aniž bychom si ověřili zda na to máme. Pokud máme těch půjček hned několik, děláme zpravidla jen na to, abychom měli na splátky. V okamžiku, kdy člověk onemocní, příjde o práci nebo splácet už tak vysoké částky není schopen, mu nezbývá nic jiného než svou situaci řešit. V případě, že ji neřeší, nekomunikuje s věřitelem, to může dotáhnout až k exekucím. Z těch poté už není cesta zpět. Kvůli 30 000 dluhu můžete příjít o svou nemovitost, aniž by jste se s ní za půjčku zaručili.

 

Co dělat, když nemohu splácet

Ocitli jste se v situaci, kdy nemůžete hradit řádně splátky? Pokud máte dlouhodobou půjčku, je vhodné si ji připojistit proti neschopnosti splácet. Pár korun navíc k měsíční splátce váš rozpočet nezruinují a v případě nesnází za vás pojišťovna přebere dluh. Nezaplatili jste jednu splátku? Zatím není důvod začít panikařit. Kontaktujte pracovníky vybrané nebankovní společnosti a zkuste si dohodnout individuální splátkový kalendář, odložení nebo snížení splátek po nezbytně nutnou dobu. Aby jste věděli, kde ušetřit, je vhodné sepsat si veškeré příjmy a výdaje. Snadno tak zjistíte, kde je váš problém. Například utrácíte až příliš za kosmetiku, kulturu nebo sport a nevycházíte pak s penězi na jídlo či školné. Při dlouhodobé neschopnosti splácet je dobré věřiteli poskytnout nějaký návrh na splátkový kalendář s informací, jak dlouho budete splácet a v jaké výši. V případě potíží vám také pomohou bezplatné dluhové poradny a poradny pro lidi ve finanční tísni. Rady co dělat, když nemohu splácet najdete i na webu peníze.cz.

Rozhodně si nepůjčujte další peníze, neignorujte dopisy od věřitele a plaťte i malé částky. Důležité je hradit splátky za hypotéku a nájem, aby jste měli kde bydlet. Poté dle priority dluhy s nejvyšším penále.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*