Které lůžkoviny vás zahřejí i v třeskutých mrazech?

Zima se blíží. Ona vlastně je tu, i když to venkovní teploty zatím moc neukazují. To se ale rychle může změnit. A my bychom měli být připraveni. A letní lůžkoviny vyměnit za ty hřejivější zimní. Jaké to jsou?

Zatímco v létě jsme se chladili chladivým bavlněným saténem, polybavlnou a lnem, v zimě na řadu přicházejí jiné materiály jako flanel, mikroflanel či mikroplyš. Pozornost je ale třeba zaměřit i na přikrývky.

Není nad husí peří

Pokud se v mrazivých nocích budete chtít opravdu zahřát, sázkou na jistotu je husí peří. Nebojte, nebudeme po vás chtít, abyste se přikrývali obrovskou duchnou, kterou možná ještě máte na chalupě po babičce. Moderní péřové deky jsou prošívané a na pohled je nerozeznáte od přikrývek ze syntetických materiálů. Nad těmi ale v mnoha ohledech vyhrávají. Husí peří nejenže vyniká skvělou hřejivostí a termorelulačními vlastnostmi, ale také coby přírodní materiál perfektně odvádí vlhkost.

Jak peří čistit?

Má ale samozřejmě i své mouchy. Především neošetření starší peří je třeba pravidelně čistit, jinak se v něm bude dařit prachu a roztočům. Jeho očistu ale neprovádějte svépomocí. Pokud polštář s husím peřím, hodíte do pračky, tak ho jen zničíte. Na řadu v tomto případě přichází specializovaná čistírna peří, která ho vyčistí parou a provoní k tomu určenou aviváží. Polštář či přikrývka pak budou nejenom čisté jako sníh, ale také nádherně vonět.

Ušetřete za topení

Do hřejivých přikrývek je vhodné investovat i ve světle probíhající energetické krize. Tři svetry už doporučuje nejen předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová, ale i čelní představitelé společnosti ČEZ. Tím se některé své zákazníky snaží připravit na skokové navýšení ceny za elektřinu, které se dostaví s příchodem příštího roku. Jediným způsobem, jak ti, kteří topí elektřinou, budou moci ušetřit, totiž bude netopit vůbec. Pak péřové prošívané deky přijdou náramně vhod.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*