Zachrání české paneláky revitalizace?

V nechvalně známých panelácích žije téměř polovina všech obyvatel České republiky. Jen proslulé Jižním město v Praze obývá osmdesáti tisíc lidí. Většinu zástavby tvoří panelové domy postavené v sedmdesátých letech minulého století. A ty pomalu dosluhují.

„Kdo může, ať zatepluje,“ hlásá vláda. A těm, kteří jejího volání vyslyší, je připravena pomoci pro mnohé štědrými dotacemi. V případě rodinných domů se jedná o program Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce. Finanční příspěvek je ale připraven i pro vlastníky domů bytových a panelových. Mnohé z nich se přitom potýkají s daleko vážnějšími problémy, než jsou tepelné úniky a s nimi vysoké účty za energie jejích obyvatel. Mnohé se ocitají na hrané své životnosti.

Jak dlouho vydrží?

Zatímco životnost betonu, z něhož jsou české panelové domy postaveny, může v některých případech atakovat i dvě stě let, horší to je s podlahami, dveřmi, elektroinstalací a dalšími komponenty. Jejich životnost je samozřejmě řádově kratší. Samostatnou kapitolou je obvodový plášť a jeho nedostatečně izolační vlastnosti. Proto panelové domy vyžadují patřičnou pozornost, respektive konkrétní stavební úkony, které jejich životnost prodlouží a vrátí je do kondice. Tento proces už dokonce má svůj název revitalizace panelových domů.

Revitalizace je nezbytná

Zateplení fasády, obvodového pláště budovy, střechy, výměna oken, dveří, ale také rekonstrukce výtahů a společných prostor, to vše revitalizace panelových domů zahrnuje. Jejím cílem je jediné, a to odvrátit v případě nečinnosti neodvratné, a to okamžik, kdy se takový panelový dům stane pro své obyvatele i okolí nebezpečným a bude muset být srovnán se zemí.

Investici sníží státní dotace

Revitalizace panelových domů samozřejmě nejsou levnou záležitostí, tak jako ostatně jakékoliv jiné stavební úpravy v současné době. Naštěstí tu opět jsou státní dotace v rámci programu Nová Zelená úsporám (Dotace pro bytové domy). Zbytek se většinou hradí z fondu oprav, popřípadě dalších úvěrů. Pak už stačí jen najmout si stavební firmu, oslovit půjčovnu lešení (lešení na panelové domy pronajímá například půjčovna lešení Šuřík) a pustit se do práce.

O autorovi angelo

Komentáře

Emailová adresa nebude publikována. Povinné pole jsou označena *

*